Trwa ładowanie...

W Warszawie powołano Konsorcjum Atomowe

Konsorcjum Atomowe, które ma zająć się rzetelnym, bezpłatnym informowaniem Polaków o energetyce jądrowej i potrzebie budowania w naszym kraju elektrowni atomowych, powołano w Warszawie. Tworzą go trzy organizacje non-profit.

W Warszawie powołano Konsorcjum AtomoweŹródło: Jupiterimages
d129hku
d129hku

Konsorcjum powołały: Stowarzyszenie Ekologów na rzecz Energii Nuklearnej, Fundacja Forum Atomowe oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Jak poinformowała na piątkowej konferencji prasowej sekretarz generalna Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Jolanta Arendarska, Konsorcjum Atomowe działa od 3 września - jest to oficjalny termin rozpoczęcia jego działalności. - To konsorcjum społeczne, wszystkie organizacje, które obecnie wchodzą w jego skład to organizacje non-profit - podkreśliła Arendarska.

Głównym celem działania konsorcjum ma być - jak mówiła - rzetelne, bezpłatne informowanie społeczeństwa w Polsce o energetyce jądrowej, o potrzebie budowania w naszym kraju elektrowni atomowych, przekonywanie Polaków do tego, że jest to bezpieczne źródło taniej energii.

- Konsorcjum Atomowe ma zapewnić też ułatwiony dostęp do wiedzy i specjalistów skupionych w jednym ośrodku. Ma charakter otwarty. (...) Zapraszamy wszystkich chętnych, aby przystępowali do konsorcjum. Już teraz otrzymujemy zgłoszenia od środowisk akademickich, politechnicznych oraz instytutów naukowo-badawczych - zaznaczyła Arendarska.

d129hku

Dr Andrzej Strupczewski ze Stowarzyszenia Ekologów na rzecz Energii Nuklearnej przekonywał w piątek, że Polska bardzo potrzebuje elektrowni jądrowych i nie należy się ich bać. - Promieniowanie, w szczególności w małych dawkach, o których mówimy przy okazji elektrowni jądrowych, jest dla człowieka nieszkodliwe. Elektrownie III generacji, które będziemy budowali, są bezpieczne - zapewniał.

Zwrócił też uwagę, że "promieniowanie jest częścią życia człowieka". - Dzieci, które piją mleko w szkole, piją je z promieniotwórczym potasem 40K, który rozpada się w ludzkim organizmie bardzo wolno. Woda też jest radioaktywna. Zatem nie bójmy się małej dawki radioaktywności, bo była ona obok nas zawsze i zawsze będzie z nami - zaakcentował.

- Studium Unii Europejskiej wykazało, że energia jądrowa jest - obok wody i wiatru - źródłem energii elektrycznej najbardziej przyjaznym człowiekowi. Elektrownie jądrowe to źródło, które pozostawia czystą wodę, glebę i daje tanią energię elektryczną - podkreślił Strupczewski.

W jego opinii, "z perspektywy zdrowia i dobrobytu społeczeństwa energia jądrowa, obok energii odnawialnych, jest najbardziej pożądanym źródłem energii i powinna być preferowana przez następnych kilkadziesiąt lat".

d129hku

- Ktoś kiedyś powiedział, że promieniowanie jest to coś, czego boją się wszyscy ludzie oprócz specjalistów - mówił Łukasz Koszuk, reprezentujący Fundację Forum Atomowe.

W jego opinii, "większość ludzi boi się promieniowania i to jest największy problem w dziedzinie techniki jądrowej". - Problem stanowi nie sama technika jądrowa, ale strach i obawa przed promieniowaniem. Dlatego chcemy eliminować te obawy, rzetelnie informować i przekazywać wiedzę o energii jądrowej, bezpłatnie i obiektywnie - podkreślił Koszuk.

Niebawem uruchomiona zostanie strona internetowa www.konsorcjumatomowe.pl, na której znajdą się wszelkie informacje dotyczące Konsorcjum.

d129hku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d129hku