Trwa ładowanie...

WhopperCoin - za nową kryptowalutę kupisz hamburgery. A bitcoin wrócił do rekordów

Sieć Burger King postanowiła przyłączyć się do szału na kryptowalutach i wprowadziła do obiegu własną. W Rosji klientom sprzedaje się tzw. WhopperCoiny. Tymczasem w czwartek bitcoin pobił kolejne rekordy notowań.

Share
WhopperCoin - za nową kryptowalutę kupisz hamburgery. A bitcoin wrócił do rekordów
Źródło: flickr.com, fot: Masayuki (Yuki) Kawagishi (CC BY 2.0)
d43icgv

Każdy zakup kanapki Whopper w rosyjskim Burger Kingu daje możliwość zapisania do wirtualnego portfela tokenów WhopperCoina - podał serwis CNBC. Za każdego rubla, wydanego w sieci, otrzymuje się jednostkę kryptowaluty.

Transakcje WhopperCoin będą zasilane przez sieć dystrybutorów Ethereum firmy Waves. Ta platforma blockchain umożliwia użytkownikom wydawanie i przenoszenie niestandardowych żetonów oraz ich wymianę z innymi osobami, również na platformach tradingowych.

Za WhopperCoiny będzie można oczywiście kupić też hamburgery - taka jest teoretycznie ich podstawowa funkcja. Zgodnie z informacją opublikowaną na blogu Waves, cena jednego Whopper’a aktualnie wynosi 1700 WhopperCoinów.

Kanapki z fast foodów. Dlaczego powinniśmy ich unikać?

Sieć restauracji planuje od września wypuścić specjalną aplikację na urządzenia mobilne, w której będzie można zbierać cyfrowe tokeny. Dostępna będzie zarówno w Apple Store jak i Google Play.

d43icgv

W obiegu ma być finalnie jeden milion jednostek Whoppercoina. Patrząc na skalę widać, że to bardziej forma akcji lojalnościowej firmy Burger King na rynku rosyjskim, niż realna masa niby-pieniędzy, która wejdzie na rynek.

Whoppercoin nie będą mogły się stać przedmiotem spekulacji, jak inne kryptowaluty z prostego powodu. Ich cena powiązana jest z określoną rzeczą realną, czyli hamburgerem. Co innego jest w przypadku bitcoina, czy ethereum. Te formalnie nie są nic warte.

Co nie przeszkodziło (oczywiście), w pobiciu kolejnych rekordów cenowych. Ostatniego dnia sierpnia kurs bitcoina doszedł do prawie 4724 dol. (cena uśredniona z różnych platform, podawana przez coindesk) a ethereum w środę do 386 dol. To historyczne maksima.

Money.pl
Źródło: Money.pl
d43icgv

Dla pokazania skali spekulacji wystarczy wspomnieć, że bitcoin był wyceniany poniżej 1 tys. dol. na początku roku a ether po 10 dol.

Spirala tak się nakręciła, że kapitalizacja bitcoionów wynosi obecnie 78 mld dol. a ethereum 36 mld dol.

Od czerwca do lipca wydawało się, że szał się skończył i bitcoin spadł z poziomu powyżej 3 tys. dol. poniżej 2 tys., jednak później okazało się, że to nie koniec zabawy. Formalnie nic nie warte kody cyfrowe z łatwością w sierpniu przebiły cenę 4 tys. dol. i pną się do kolejnego progu - 5 tys. dol.

Do gry przyłączają się inni. W ubiegłym tygodniu Estonia ogłosiła założenie własnej waluty „Estcoin”. Bitcoin okazał się ratunkiem dla mieszkańców Wenezueli przed hiperinflacją.

I właśnie wartość jaką bitcoin i ethereum osiągnęły może stać się realna chyba tylko w przypadku załamania międzynarodowego systemu walutowego. Na razie to swobodna spekulacja, która kiedyś się skończy. Krach musi nastąpić, bo handluje się czymś bez formalnie żadnej wartości.

d43icgv

Podziel się opinią

Share
d43icgv
d43icgv