Wieczne umowy krótkoterminowe z szefem
Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu nie jest korzystna dla pracowników, którzy liczą na stałą umowę w firmie.
Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu nie jest korzystna dla pracowników, którzy liczą na stałą umowę w firmie. Daje możliwość zawierania przez pracodawców krótkoterminowych umów w nieskończoność.
Prezydent podpisał ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu. Nowe przepisy zawieszają jedną z zasad kodeksu pracy, zgodnie z którą trzecia umowa na czas określony przekształca się automatycznie w umowę bezterminową.
Oprócz tego ustawodawca pozwolił zawierać umowy terminowe na dwa lata, ale nie zastrzegł żadnych sankcji dla tych, którzy nie będą przestrzegali tego obowiązku. Pracodawcy będą więc mogli zawierać krótkoterminowe umowy w nieskończoność. Jolanta Fedak, minister pracy, już zapowiedziała możliwość nowelizacji przepisów.
Umowy na czas określony są częścią tzw. pakietu antykryzysowego, który stworzył rząd, a podpisał w czwartek prezydent. Zapewnia on pomoc firmom, które wpadły w kłopoty w skutek kryzysu finansowego. Poza liberalizacją zasad kodeksu pracy, firmy otrzymają wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub ze środków Funduszu Pracy. Z pieniędzy tych będą mogły utrzymać miejsca pracy. Jest warunek: spadek ich obrotów wobec poprzednich lat o co najmniej 25 proc.
Ustawa zacznie obowiązywać w drugiej połowie sierpnia. Dodatkowo w ustawie znalazły się zapisy proponujące elastyczny czas pracy i wydłużające okresy rozliczeniowe