Trwa ładowanie...
d3ffthm
d3ffthm

WIG 20 Powyżej 2500 punktów

Pomimo braku znacznego impulsu wzrostowego na giełdzie w Stanach Zjednoczonych oraz nieznacznych spadków na giełdzie w Tokio indeks spółek o największej kapitalizacji dzisiejszy dzień rozpoczął od lekkich wzrostów z otwarciem na poziomie 2480,06 pkt (+0,14 proc.), przy czym pierwsze 150 minut handlu to silna fala wzrostowa z wyznaczeniem lokalnego poziomu maksimum na 2496,95 pkt.
Share
d3ffthm

Bliskość psychologicznej bariery 2500 punktów wywołała wzrost presji podażowej. Spowodowało to, iż indeks WIG20 na ponad dwie godziny ugrzązł w wąskim zakresie konsolidacji w rejonie 2492-2496 pkt. Tak wąska konsolidacja z zauważalną obecnością strony popytowej, która w każdej nadarzającej się sytuacji skwapliwie dokupowała akcji (głównie w postaci zleceń koszykowych) wchodzących w skład indeksu spółek blue chips, przyczyniła się do wybicia ze wspomnianej konsolidacji górą z nowym poziomem maksimum dzisiejszej sesji na 2507,35 pkt, który na fixingu został jeszcze poprawiony. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył dzisiejszy dzień na poziomie 2512,64 pkt (+1,46 proc.) przy obrotach na całym rynku 828,8 mln zł.

Wśród spółek o największej kapitalizacji do wciąż mocno zachowujących się akcji spółek sektora surowcowego, takich jak KGHM, PKN Orlen Lotos czy PGNIG, dołączyły banki, w których gronie największą stopę zwrotu zanotowały akcje Banku Handlowego. Największy wpływ w sektorze finansowym na wartość indeksu miało niewątpliwie pozytywne zachowanie największego banku w Polsce, PKOBP, choć ostatnie dwie godziny handlu to istotny impet spadkowy niwelujący znaczną część porannych wzrostów. Najlepiej wśród spółek blue chips zachowały się akcje grupy medialnej TVN, które na dzisiejszej sesji zwiększyły swoją wartość o ponad 5 proc. Ostatni silny trend wzrostowy powoli zaczynają korygować akcje PZU. Jednak w dalszym ciągu nie została przebita przyśpieszona linia trendu, co na ten moment nadal zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji ruchu wzrostowego, przy czym istotny poziom oporu to wartość 411 zł.

Z szerokiego grona spółek o małej i średniej kapitalizacji istotny impet wzrostowy zanotowały akcje Impexmetalu. Pozytywnie na dzisiejszej sesji zachowały się również walory Cyfrowego Polsatu, LCCorp, Cormaya, PBG, Stalexportu oraz Vistuli. W przypadku producenta odzieży dzisiejszy kurs to najwyższy poziom od kwietnia 2012 przy dodatkowym potwierdzeniu ze strony wzrostu wartości obrotu.

d3ffthm

Spoglądając na techniczny obraz indeksu spółek o największej kapitalizacji, obecna silnej strony popytowej nie podlega dyskusji, jednak w dalszym ciągu popyt skierowany jest w kierunku spółek, które mają znaczny udział w kreowaniu wartości indeksu blue chips. Pokazuje to, iż za obecnym ruchem wzrostowym stoi wąska grupa inwestorów operująca – jak na nasze warunki – istotnym kapitałem. Dodatkowo jeżeli spojrzymy na strukturę korekt spadkowych w obecnym ruchu aprecjacyjnym zapoczątkowanym 9.11.2012 żadna z nich nie przekracza wartości 40 punktów. Dopiero korekta większa niż wspomniane 40 punktów zwiększy prawdopodobieństwo załamania obecnego ruchu wzrostowego.

Jan Nowakowski

makler DM BZ WBK S.A.
DM BZ WBK

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d3ffthm

Podziel się opinią

Share
d3ffthm
d3ffthm