Wnioski o 500+ bez dokumentów z urzędu stanu cywilnego

Przy składaniu wniosku o świadczenie 500+ nie jest wymagany skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Nie jest też wymagany odpis aktu małżeństwa - wyjaśnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Wnioski o 500+ bez dokumentów z urzędu stanu cywilnego
Źródło zdjęć: © Eastnews | Darek Nowak/REPORTER

Minister przypomina, że podczas spotkań dotyczących programu dowiedziała się, że do urzędów przychodzą petenci, którzy są przekonani, że do wniosku trzeba te dokumenty dołączyć. Minister wyjaśnia, że ani skrócony odpis aktu urodzenia, ani odpis aktu małżeństwa nie jest potrzebny.

Świadczenie wychowawcze na pierwsze lub jedyne dziecko w wysokości 500 złotych będzie uzależnione od kryterium dochodowego. Gmina sama będzie pozyskiwała dane o dochodach. Świadczenie na drugie i kolejne dziecko będzie przysługiwać wszystkim rodzinom, bez względu na osiągany dochód. W tych przypadkach do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dokumentów.

Resort w piątek ostrzegł też o oszustach.

"W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy znaczący wzrost liczby stron internetowych odwołujących się do programu Rodzina 500 plus. Monitorujemy tę sytuację" - poinformował w piątek resort rodziny, pracy i polityki społecznej w komunikacie.

Wcześniej minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka o podjęcie szybkich działań na zgłoszenia o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób starających się o świadczenie z programu 500 plus. MRPiPS już od kilku miesięcy ostrzega przed próbami wyłudzeń - zarówno pieniędzy, jak i danych osobowych - pod pretekstem pomocy i pośredniczenia w składaniu wniosków.

Resort przypomina, że wnioski o świadczenie wychowawcze są bezpłatne i będzie można składać je od 1 kwietnia - przez internet, w gminie lub za pośrednictwem poczty. Za złożenie wniosku nie będzie pobierana żadna opłata.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (145)