Trwa ładowanie...

Wraca temat wykupienia przez Orlen prasy lokalnej. Sąd pochyli się nad przejęciem Polski Press

7 czerwca przed warszawskim sądem okręgowym rozpocznie się rozprawa dotycząca przejęcia przez PKN Orlen koncernu medialnego Polska Press - podaje PAP. Zgodę na tę transakcję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Odwołanie od tej decyzji zgłosił poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich, a obecny zapowiedział, że nie będzie wycofywać tego odwołania.

Przejęcie Polska Press. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnia, że wszystko odbyło się w zgodzie z przepisami Przejęcie Polska Press. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnia, że wszystko odbyło się w zgodzie z przepisami Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d2qvvrm
d2qvvrm

PKN Orlen będzie musiał obronić przejęcie koncernu Polska Press przed warszawskim sądem okręgowym. Sprawa trafiła do XVII Wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie, czyli do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sędziowie wyznaczyli już termin posiedzenia w tej sprawie - informuje Polska Agencja Prasowa.

Rozprawę wyznaczono na 7 czerwca bieżącego roku na godz. 10 - poinformowała PAP Anna Leszczyńska z sekcji prasowej warszawskiego SO.

Sprawa na wniosek poprzedniego RPO

Na termin rozprawy trzeba było czekać ponad rok. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się od decyzji prezesa Urzędu Ochrony i Konkurencji w marcu 2021 roku, a więc za czasów, gdy urząd ten pełnił dr hab. Adam Bodnar.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Nowa metoda podawania leków. Rewolucyjna technologia opracowana przez polską firmę

Prezes UOKiK w lutym tego samego roku zgodził się na przejęcie koncernu Polska Press przez PKN Orlen. RPO chciałby, by sąd uchylił tę decyzję.

My czasami w kontekście wolności słowa zapominamy, że jest to nie tylko to, co możemy głosić, ale też to, co - jako obywatele - możemy otrzymywać, jakie informacje możemy pozyskiwać. I uważam, że te kwestie powinny być wzięte pod uwagę. [...] To jest transakcja o znacznie głębszym dnie - tak tłumaczył swój wniosek Adam Bodnar.

Rzecznik wskazał też przede wszystkim na art. 14 konstytucji. Mówi on o tym, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu".

Orlen: transakcja zgodna z prawem

W maju i czerwcu 2021 roku swoje stanowisko w tej sprawie przekazał PKN Orlen. Koncern podkreślił, że - w jego ocenie - odwołanie to jest w całości bezzasadne i w związku z tym powinno zostać odrzucone. Zdaniem Orlenu sąd powinien je oddalić już na etapie uznania jego dopuszczalności.

d2qvvrm

"Przyjęcie, że od decyzji wydającej zgodę na koncentrację odwołanie może złożyć podmiot trzeci w sytuacji, gdy z natury tej decyzji wynika, iż z chwilą zgody koncentracja wywołuje skutki prawne, prowadzi do trudnych do zaakceptowania konsekwencji" - oceniała swoim stanowisku państwowa spółka.

Podobne stanowisko przedstawił UOKiK w czerwcu 2021 roku. Prezes urzędu podkreślał, że w przepisach konstytucyjnych oraz dotyczących ochrony konkurencji próżno szukać zapisów, które "ustanawiają prezesa UOKiK organem stojącym na straży wolności prasy czy też innych środków społecznego przekazu". Zaznaczał, że konstytucja i ustawa "nie przyznają mu w tym zakresie żadnych kompetencji".

Dodawał w niej, że "prezes UOKiK nie ma także kompetencji do zakazywania dokonywania przez spółki z udziałem Skarbu Państwa przejmowania przedsiębiorców medialnych - tym bardziej że taki ustawowy zakaz nie istnieje". Dlatego też w tym piśmie wniósł o oddalenie odwołania RPO.

Wstrzymanie przejęcia

RPO w osobnym wniosku zawnioskował też do sądu o wstrzymanie wykonania decyzji wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press, przynajmniej do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania. Sąd przystał na ten wniosek i 8 kwietnia 2021 roku wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK.

d2qvvrm

Prezes Orlenu Daniel Obajtek z kolei oświadczył, że "nabycie udziałów Polska Press dokonało się skutecznie 1.03.2021 r., czyli przed wydaniem przez sąd postanowienia".

W związku z tym postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe i nie ma wpływu na nasze działania ani skuteczność nabycia tego podmiotu - stwierdził Daniel Obajtek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qvvrm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qvvrm