Trwa ładowanie...
d4d5q3c
d4d5q3c

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w III wzrósł po raz pierwszy od 7 miesięcy - BIEC

14.03. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wyniósł 85,1 pkt....
Share
d4d5q3c

14.03. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wyniósł 85,1 pkt. wobec 85,0 pkt. w lutym - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Był to pierwszy wzrost wskaźnika od siedmiu miesięcy.

"Po raz pierwszy od siedmiu miesięcy w marcu br. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 0,1 punktu" - napisano w komunikacie.

"Na razie wzrost jest niewielki, jednak w ostatnich kilku miesiącach coraz częściej odnotowywano sygnały świadczące o wyczerpywaniu się dezinflacyjnych sił w gospodarce. Najsilniejsze zagrożenia dla stabilności cen związane są z podwyższonymi w stosunku do końca ubiegłego roku oczekiwaniami producentów na wzrost cen, wyższymi jednostkowymi kosztami pracy oraz kursem walutowym" - dodano.

Spośród dziewięciu składowych obecnie pięć działało w kierunku dalszego obniżania się inflacji a cztery w kierunku jej wzrostu.

"Najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika miały wyższe niż przed miesiącem oczekiwania producentów co do wzrostu cen" - napisano w raporcie.

"Utrzymaniu stabilności cen nie sprzyjają rosnące jednostkowe koszty pracy" - dodano.(PAP)

fdu/ ana/

d4d5q3c

Podziel się opinią

Share
d4d5q3c
d4d5q3c