Trwa ładowanie...
d2vdx3o

Wstrzymanie składek do OFE to dobry pomysł -Pawlak (aktl.)

...

d2vdx3o
d2vdx3o

dochodzą kolejne wypowiedzi Waldemara Pawlaka #

17.11. Warszawa (PAP) - Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że propozycja wstrzymania na dwa lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do Otwartych Funduszy Emerytalnych jest dobrym rozwiązaniem.

Media podały w środę, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 roku zawieszone zostanie przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych.

Wicepremier zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, że należy się spodziewać, iż w najbliższych tygodniach minister finansów Jacek Rostowski ogłosi zmiany w projekcie ustawy budżetowej na 2011 rok w związku z propozycjami dotyczącymi OFE.

"Potrzebne są rozstrzygnięcia ustawowe, jeżeli chodzi o samą możliwość zmniejszenia czy zatrzymania na dwa lata transferu do OFE. Te działania będzie podejmowała minister pracy Jolanta Fedak. Natomiast konsekwencje tego będą też budżetowe. Prace nad budżetem trwają, więc jest możliwość uwzględnienia tego typu decyzji w tym roku" - podkreślił. Zaznaczył, że prace nad projektem przyszłorocznego budżetu powinny być sfinalizowane do końca grudnia.

d2vdx3o

"Ewentualne zawieszenie transferu składek emerytalnych do OFE na przykład na dwa lata będzie wymuszone sytuacją kryzysową. Trzeba określić polityczne priorytety - czy ważniejsze są ulgi rodzinne, wsparcie dla bezrobotnych i niepełnosprawnych, wsparcie dla żłobków i przedszkoli, czy też ważniejsze są transfery finansowe do OFE za każdą cenę - nawet cięć w wydatkach społecznych" - powiedział Pawlak na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Zdaniem wicepremiera, emerytury w systemie solidarnościowym są pewniejsze niż w systemie kapitałowym, szczególnie w czasie zawirowań finansowych. "Środki będą księgowane na indywidualnych rachunkach w ZUS. To jest niewątpliwie pewniejsza lokata, bo obłożona stałym oprocentowaniem. Nie ma tam ryzyka finansowego, rynkowego, które występuje przy inwestycjach na giełdzie. Nie ma obaw o emerytury i emerytów. Będzie to na pewno korzystniejsze dla ludzi i budżetu w tych trudnych, kryzysowych latach" - powiedział dziennikarzom wicepremier.

Pytany o konsekwencje wstrzymania transferu składek z ZUS do OFE odparł, że będą one poważne dla budżetu. "Oznacza to o 24 mld zł mniej transferu, a to jest bardzo ważne dla równowagi budżetowej" - powiedział.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała dziennikarzom w Senacie, że nie są jej znane żadne informacje ani okoliczności, które obligowałyby do nowelizacji ustawy budżetowej na 2011 r.

d2vdx3o

Zdaniem Pawlaka, zatrzymanie transferu do instytucji finansowych nie przekreśla możliwości finansowania OFE, bo "będą miały one nadal 270 mld zł w swoim portfelu do inwestowania; wystarczy, że przesuną te środki bardziej w inwestycje na rynku, a nie w papiery skarbowe".

Polska zabiega, by transfery do OFE nie powiększały długu publicznego. Komisja Europejska nie zgodziła się jednak na to, by polski dług nie uwzględniał przekazów do OFE. Nasz kraj chce wrócić do sprawy podczas grudniowych obrad Rady UE.

"Unia Europejska nie zaakceptowała propozycji, które zgłaszał pan minister Jacek Rostowski i premier Donald Tusk, by uznać te zmiany jako reformatorskie i nie zaliczać do długu dla budżetu. Okazało się, że Europejczycy są bardziej tradycyjni i w tych okolicznościach do takiej zmiany może dojść już w przyszłym roku" - powiedział Pawlak. "Im wcześniej się to stanie, tym lepiej, bo ten okres niepewności byłby krótszy i pozwolił zachować społeczną wrażliwość - utrzymać te wydatki społeczne, które są bardzo ważne, natomiast transfery do instytucji finansowych przesunąć o dwa lata" - wyjaśnił.

d2vdx3o

Według Pawlaka, wstrzymanie przekazywania składek do OFE to budowanie zaufania do tego, że będziemy mieli pewne emerytury. "Jeżeli państwo +wywróci się+, to i tak ostatecznym gwarantem wypłaty emerytur, tych z ZUS i tych z OFE, jest Skarb Państwa. Kluczowe jest stabilne funkcjonowanie instytucji państwa, żebyśmy mieli stabilne emerytury" - mówił. "Interesy firm finansowych, które inwestują publiczne nasze składki na giełdzie, są na drugim planie. Na pierwszym planie jest bezpieczeństwo emerytów i emerytur" - powiedział wicepremier.

"Otwarte fundusze emerytalne mają 40 proc. długu publicznego" - mówił Pawlak. Zauważył, że prawie 300 mld zł wytransferowano z budżetu na rachunki OFE, którymi zarządzają prywatne firmy. "Od OFE oczekujemy, że będą z większą aktywnością i efektywnością inwestować te pieniądze, które zostały wytransferowane z budżetu na ich rachunki" - dodał. (PAP)

ago/ dol/ pad/ gma/

d2vdx3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vdx3o