Wypowiedzenie zmieniające - z czym sie wiąże?
Kiedy pracodawca może je wręczyć i z czym to się wiąże?
Wypowiedzenie zmieniające najczęściej dotyczy obniżenia wynagrodzenia, zmiany wymiaru etatu czy też zmiany miejsca wykonywania pracy bez konieczności zgody ze strony pracownika. Jeśli pracownik odrzuci proponowane w wypowiedzeniu nowe warunki, wtedy umowa o pracę zostanie rozwiązana.
Taki dokument nie może wprowadzać zmiany rodzaju umowy o pracę – czyli jeśli umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony miałaby poprzez wypowiedzenie zmieniające przekształcić się w umowę na czas określony. Taka zmiana jest niedopuszczalna, co potwierdził SN (sygn. akt. I PZP 52/93). Wypowiedzenie zmieniające ma zmieniać treść umowy o pracę, a nie jej rodzaj.
Wypowiedzenie zmieniające nie może być zastosowane w przypadku umów, które nie przewidują możliwości jej wypowiedzenia. Pracodawca nie może go wręczyć, jeśli łączy go z pracownikiem umowa o pracę zawarta na czas wykonania określonej pracy lub umowa na czas określony, która nie przewiduje jej wypowiedzenia.
Warto, także wspomnieć, że przy wręczaniu takiego dokumentu konieczna jest wcześniejsza konsultacja ze związkami zawodowymi, jeśli takie funkcjonują u pracodawcy. W przypadku przyjęcia złożonej przez pracodawcę propozycji, nowe zasady zaczynają obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia starych warunków. Natomiast jeśli pracownik odmówi ich przyjęcia, umowa ulegnie rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownik musi podjąć decyzję i przekazać ją pracodawcy do połowy okresu wypowiedzenia. Przy czym jeśli wypowiedzenie nie zawiera tego terminu, pracownik odmówić może nawet w ostatnim dniu trwania tego okresu. Brak jakiejkolwiek decyzji pracownika traktowane jest jako, wyrażenie zgody na wprowadzenie nowych ustaleń.
Ważne: Jeśli wypowiedzenie zmieniające dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, pracodawca koniecznie musi wskazać przyczynę wypowiedzenia.
Monika Hernecka, dyrektor operacyjny Grupy FUTUREA