Trwa ładowanie...

Wyprawka+ na topie. Rodzice chętnie zgłaszają się po pieniądze

Co 10. rodzic złożył wniosek o 300 zł w ramach programu „Dobry start”, zwanym również Wyprawką+, już w pierwszych trzech dniach przyjmowania wniosków. Wnioski są przyjmowane od 1 lipca, data graniczna to 30 listopada.

Wyprawka+ na topie. Rodzice chętnie zgłaszają się po pieniądzeŹródło: East News, fot: Jakub Wysocki/REPORTER
d3gu7dy
d3gu7dy

Zakup niezbędnych podręczników, zeszytów i przyborów na początek roku szkolnego to dla rodziców największe w całym roku szkolnym obciążenie związane z edukacją dzieci - tak twierdzi niemal 40 proc. badanych na zlecenie Santander Consumer Banku, na potrzeby raportu dotyczącego wydatków na edukację najmłodszych.

5 proc. rodziców obejdzie się bez państwowych pieniędzy

W tym roku rodzice po raz pierwszy mogą skorzystać z pieniędzy w ramach rządowego programu „Dobry start”. 300 zł od państwa na dziecko wszystkich kosztów wyprawki szkolnej jednak nie pokryje – według szacunków CBOS średni jej koszt w zakończonym roku szkolnym wyniósł 686 zł – ale stanowi bazę, o którą rodzice chcą się ubiegać.

Wiceminister: 300 plus nie wpływa na ceny podręczników

90 proc. rodziców deklaruje, że wystąpi o pieniądze z progamu - wynika z badania wykonanego na zlecenie Santander Consumer Banku. 5 proc. uprawnionych mówi jednak, że z nich zrezygnuje i wniosku nie złoży. Z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w roku szkolnym 2018/2019 z „Dobrego startu” skorzysta 4,6 mln dzieci. Koszt realizacji świadczenia to ok. 1,4 mld zł rocznie.

d3gu7dy

Rodzice jedynaków i osoby samotnie wychowujące dziecko nie zwlekają

Najwięcej wniosków złożyli, jak pokazuje badanie Santander Consumer Banku, rodzice z regionu północno-zachodniego. Zrobił to co piąty mieszkający tam badany. Najmniej aktywni byli do tej pory rodzice dzieci z regionu wschodniego, gdzie wnioski złożyło niecałe 3 proc. badanych. Co ciekawe, w województwach dolnośląskim i opolskim odnotowano też najwyższy odsetek rodziców dzieci w wieku szkolnym, którzy deklarowali, że nie planują skorzystać z programu (ponad 17 proc.).

W grupie osób, które nie zwlekały z wnioskowaniem o „Dobry start”, nieznacznie nadreprezentowani są rodzice jedynaków i osoby samotnie wychowujące dziecko. W obu przypadkach wnioski o świadczenie złożyło ok. 13 proc. badanych. Zdecydowanie chętniej zgłaszali się po nie rodzice, którzy nie dostają wsparcia w ramach programu 500+ (15 proc. – dwa razy więcej, niż wśród reprezentantów rodzin pobierających świadczenie na drugie i kolejne dzieci).

Wnioski o świadczenia przyjmowane są online od 1 lipca. Do końca tego miesiąca jedynym sposobem na złożenie wniosku jest skorzystanie z kanału online – za pośrednictwem portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz poprzez bankowość elektroniczną w 12 bankach. W sierpniu ruszy możliwość złożenia ich drogą tradycyjną. Im wcześniej je złożymy, tym większa szansa, że uzyskamy wypłatę jeszcze we wrześniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3gu7dy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gu7dy