Trwa ładowanie...

Wystarczy kilka minut na wypełnienie nowego elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego

Od 14 czerwca osoby, które czeka w tym roku wymiana dowodu osobistego, mogą skorzystać z zupełnie nowego elektronicznego wniosku o jego wydanie. Większość danych wypełnia się w nim automatycznie, a cała operacja trwa kilka minut - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. W tym roku aż 8 mln Polaków będzie musiało złożyć wniosek o nowy dokument.

Wystarczy kilka minut na wypełnienie nowego elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistegoŹródło: Materiały prasowe, fot: MSW
d133fr5
d133fr5

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły w środę całkowicie zmieniony elektronicznego wniosek o wydanie lub wymianę dowodu osobistego. "Jest prosty, bardziej intuicyjny, jest bardziej przejrzysty i ma wersję mobilną" - zachwala resort Anny Streżyńskiej.

Jak podkreśla ministerstwo, teraz zawnioskowanie on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków. "Wszystko trwa zaledwie kilka minut" - czytamy. "Można go założyć i aktywować bez konieczności wychodzenia z domu, na urządzeniach mobilnych np. z wykorzystaniem bankowości elektronicznej" - podkreśla MC.

Nowy formularz znajduje się na portalu obywatel.gov.pl. Trzeba kliknąć baner i zalogować się Profilem Zaufanym. Jest to niezbędne do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód. Następnie jesteśmy kierowani bezpośrednio do wniosku.

Jakie kroki należy wykonać? Najpierw trzeba zaznaczyć powód wydania nowego dokumentu, potem wskazać urząd, w którym chce odebrać nowy dowód, a na koniec załączyć zdjęcie. Reszta danych ładuje się automatycznie.

d133fr5

W nowej wersji wniosku dołączone zostało specjalne pole, w którym można się zorientować czy załączone zdjęcie mieści się w określonych ramach. Jeśli nie - trzeba je wymienić na inne.

Na koniec można zobaczyć, jak będzie wyglądał awers dowodu. Jeśli dane się zgadzają, wniosek wystarczy podpisać Profilem Zaufanym i gotowe.

W tym roku wnioski o nowy dowód osobisty składać będzie w sumie 8 milionów obywateli. Ponad 5 milionów osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP
d133fr5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d133fr5