E-Dowody coraz bliżej. Pierwsze zostaną wydane już za 1,5 roku
Koncepcja dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-Dowodu) została skierowana do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który określi skutki finansowe wdrożenia projektu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Rada Ministrów zapoznała się we wtorek z dokumentem "Koncepcja e-Dowód - kontynuacja projektu pl.ID i realizacja powiązanych projektów", przedłożonym przez ministra cyfryzacji. Koncepcja e-Dowodu przewiduje, że w pierwszym kwartale 2019 r. rozpocznie się wydawanie nowych dowodów z warstwą elektroniczną.
- Została zaprezentowana koncepcja wprowadzenia w Polsce e-Dowodu. Tak jak już to wcześniej zapowiadaliśmy. Próbę wprowadzenia tej koncepcji i tego dowodu podejmowali nasi poprzednicy, niestety nieskutecznie. My oczywiście zamierzamy zrealizować ten projekt - powiedział na briefingu Bochenek.
- Koncepcja została przekierowana do Komitetu Ekonomicznego, tak aby dokładnie zbadać i określić skutki finansowe wdrożenia tego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, który przyczyni się do jeszcze lepszej identyfikacji osób, które będą posługiwały się takim dowodem - dodał.
Jak będą działać e-Dowody? To ma być spore ułatwienie
Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie poinformowało, że projekt obejmie wymianę ponad 31 mln dowodów osobistych z określonym terminem ważności, czyli dowodów będących w obiegu do końca 2028 r. Dokumenty wydane bezterminowo będą podlegały wymianie jedynie na wniosek posiadacza.
"Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-Dowód) będzie w sposób jednoznaczny potwierdzał tożsamość obywatela. Ma także służyć do procesu uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie. Ponadto nowy e-dowód będzie posiadał aplikację ICAO, czyli dokument podróży z cechą biometryczną zdjęcie twarzy oraz potwierdzał obecność w placówkach służby zdrowia" - napisano w komunikacie.
Jak podkreślono, aby spopularyzować wykorzystanie e-Dowodu założono możliwość jego użycia w Terminalach POS (wykorzystanie w placówkach, które są już wyposażone w terminale, np. Poczta Polska - możliwość potwierdzania odbioru przesyłek poleconych, urząd/bank/inna placówka - możliwość potwierdzenia tożsamości) i telefonach z interfejsem NFC, a docelowo potencjalnie również w bankomatach i urzędomatach.
Rząd przekonuje, że e-Dowód ułatwi także obywatelom polskim kontakt z administracją publiczną w całej Unii Europejskiej oraz pozwoli na zdalną identyfikację w procesach, które do tej pory wymagały osobistego stawiennictwa (np. rejestracja karty SIM, założenie rachunku bankowego, rejestracja podpisu kwalifikowanego).
"Zaplanowano też wyposażenie wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów w Kartę Specjalisty Medycznego. Karta będzie służyła pracownikowi medycznemu głównie do składania elektronicznego podpisu pod dokumentacją medyczną oraz do identyfikacji i uwierzytelniania posiadacza karty w systemach teleinformatycznych. E-Dowód i Karta Specjalisty Medycznego będą realizowane jako niezależne projekty" - napisano.
W komunikacie napisano, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których nie wydano dowodu z warstwą elektroniczną. Kontakt z e-administracją jest możliwy w Polsce za pomocą Profilu Zaufanego (tylko dla e-usług) i podpisu kwalifikowanego, ale liczba osób posiadających te narzędzia jest bardzo mała - odpowiednio: ok. 900 tys. i 300 tys.
Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji, w 26 europejskich krajach funkcjonują już rozwiązania cyfrowej identyfikacji obywateli. W Polsce implementacja dowodu z warstwą elektroniczną (e-Dowodu) była częścią projektu pl.ID, ale nie została ona zrealizowana w uzgodnionym z Komisją Europejską (KE) terminie. Dlatego projekt pl.ID otrzymał status projektu niefunkcjonującego i aby uniknąć konieczności oddania 85 proc. już poniesionych kosztów kwalifikowanych (czyli 148 mln złotych), nasz kraj musi poinformować o rezultatach - czyli umożliwić rozpoczęcie wydawania e-Dowodów - do końca marca 2019.
W październiku ub.r. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło do konsultacji "Koncepcję wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną" - dokument był efektem prac ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Zdrowia realizowanych na podstawie podpisanego 27 czerwca 2016 r. porozumienia w sprawie wdrożenia dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
Projekt pl. ID (wcześniej znany jako projekt "pl.ID - polska ID karta") był realizowany w latach 2008-2015. Jego pierwotnym celem było wdrożenie wielofunkcyjnego elektronicznego dowodu tożsamości z funkcją uwierzytelniania, zgodną z wytycznymi i wymogami ustanowionymi w tym zakresie na poziomie UE. Elektroniczny dowód miał być wykorzystywany do uwierzytelniania obywateli w systemach teleinformatycznych administracji publicznej i służby zdrowia.
Zakres projektu obejmował ponadto uporządkowanie rejestrów państwowych (w szczególności rejestru PESEL) oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury centralnej i gminnej do obsługi procesu wydawania dowodów osobistych, jak również informatyzację rejestrów urzędów stanu cywilnego.