Trwa ładowanie...

Wyższe podatki i oszczędności - Portugalia zaciska pasa

Portugalski rząd mniejszościowy i główna partia opozycyjna doszły do porozumienia w sprawie planu oszczędności budżetowych i podwyższenia podatków.

Share
Wyższe podatki i oszczędności - Portugalia zaciska pasaŹródło: Jupiterimages
d2wk6tm

Uzgodnione przez rząd i centroprawicową opozycję środki zaradcze mają zmniejszyć deficyt budżetowy i pomóc wydobyć portugalską gospodarkę z kryzysu finansowego, który wzbudza nieufność inwestorów do całej strefy euro i jej waluty.

Portugalia, jak Grecja, Irlandia i inne kraje europejskiej unii walutowej musi zredukować dług publiczny, który grozi zrujnowaniem jej gospodarki i osłabieniem szans na ożywienie gospodarcze w całej Europie.

Centrolewicowy rząd przygotował już wcześniej plany podwyższenia podatków i redukcji przyszłorocznych wydatków budżetowych, ale nie uzyskał dla swych propozycji wystarczającego poparcia w parlamencie.

d2wk6tm

Sobotni kompromis zawarty pomiędzy rządzącą Partią Socjalistyczną a Partią Socjaldemokratyczną gwarantuje, że plan oszczędności zostanie w przyszłym tygodniu przyjęty przez parlament, po głosowaniu nad planami wydatków rządu na rok 2011.

Według komunikatu opozycji rząd zgodził się zrewidować plany wielkich robót publicznych, które zdaniem socjaldemokratów zwiększyłyby zadłużenie państwa.

W okresie ogarniających całą Europę problemów ekonomicznych Portugalia jest ostatnim spośród 16 krajów strefy euro, który przyjmuje plany oszczędności budżetowych - zauważa Associated Press.

Rosnące oprocentowanie państwowych obligacji i wysokie bezrobocie, sięgające obecnie 10% skomplikowały jeszcze sytuację portugalskich finansów publicznych.

d2wk6tm

Lizbona ma zamiar zmniejszyć w przyszłym roku deficyt budżetowy o 4,6%, między innymi za pomocą pięcioprocentowej obniżki płac w sektorze publicznym.

Plany drastycznych oszczędności wywołały społeczne protesty, a związki zawodowe zapowiedziały strajk generalny na 24. listopada.

Oczekuje się, że oszczędności spowolnią wzrost gospodarczy kraju, wiele agencji ratingowych przewiduje, że w przyszłym roku Portugalię ogarnie recesja.

Bank Portugalii informuje, że gospodarka kraju skurczyła się w ubiegłym roku o 2,7% i przewiduje, że spadek ten wyniesie w roku bieżącym 1,2%.

d2wk6tm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wk6tm