Trwa ładowanie...
d23dmgx

Wzrost PKB w Polsce ok. 3 proc. w '10, ok. 3,5 w '11, PLN na koniec '10 3,82/EUR - Citi (opinia)

09.06. Warszawa (PAP) - Wzrost polskiego PKB w tym roku może wynieść ok. 3,0 proc., w przyszłym przyspieszyć do ok. 3,5 proc. - wynika z prognozy banku Citi Handlowy. Zdaniem...

d23dmgx
d23dmgx

09.06. Warszawa (PAP) - Wzrost polskiego PKB w tym roku może wynieść ok. 3,0 proc., w przyszłym przyspieszyć do ok. 3,5 proc. - wynika z prognozy banku Citi Handlowy. Zdaniem autorów raportu, złoty na koniec roku może się umocnić do poziomu 3,82 za euro, zaś inflacja przyspieszy w IV kwartale 2010 r. i może wówczas przekroczyć poziom 2,0 proc.

"(...) wsparciem dla wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach powinno okazać się osłabienie złotego wobec euro oraz dolara. Dzięki deprecjacji PLN wkład eksportu netto do wzrostu PKB w II i III kwartale najprawdopodobniej pozostanie dodatni, nawet pomimo wyraźnego pogorszenia sytuacji gospodarczej w niektórych gospodarkach strefy euro" - napisano w czerwcowym raporcie.

"Jeżeli chodzi o pozostałe komponenty wzrostu gospodarczego, w kolejnych kwartałach spodziewamy się stopniowego wyhamowania dynamiki konsumpcji do około 1,8-2 proc. rdr. Jednocześnie oczekujemy, że kontynuowany będzie proces odbudowy zapasów, który pozostanie jednym z kluczowych czynników przyczyniających się do wzrostu gospodarczego. Biorąc to pod uwagę prognozujemy, że wzrost PKB w całym 2010 roku wyniesie około 3 proc., a w przyszłym roku może nieznacznie przyspieszyć do około 3,5 proc." - dodano.

"Naszym zdaniem wpływ powodzi na wzrost gospodarczy okaże się nie tylko niewielki lecz również krótkotrwały. Choć z tego tytułu dynamika PKB w II kwartale może być niższa o około 0,3-0,4 punktu proc., ten ubytek powinien zostać w pełni zrekompensowany przez silniejszy wzrost inwestycji w dalszej części roku" - napisano.

d23dmgx

"Kryzys w strefie euro doprowadził do głębokiego osłabienia wspólnej waluty, na czym korzystają między innymi niemieccy przedsiębiorcy. Ponieważ powiązania handlowe Polski z Niemcami są zdecydowanie silniejsze niż powiązania z południową częścią Europy, naszym zdaniem obecny kryzys nie powinien trwale zaszkodzić wzrostowi PKB w kraju" - dodano.

Stopa bezrobocia na koniec roku może, zdaniem autorów prognozy, wynieść ok. 13 proc.

"Sygnały płynące z gospodarki sugerują, że rynek pracy może wejść w okres ożywienia w kolejnych miesiącach, jednak zapewne proces ten będzie zachodził w wolnym tempie. Naszym zdaniem na znaczny wzrost popytu na pracę będzie trzeba poczekać dłużej, dopóki nie wzrośnie stopień wykorzystania mocy produkcyjnych (obecnie wynosi on zaledwie 77 proc.). Na razie bowiem polskie firmy są wciąż w stanie wykorzystywać wolne moce, które powstały dzięki ograniczaniu lub wstrzymywaniu się od zwolnień w okresie najgłębszego spowolnienia gospodarczego na początku 2009 roku. Biorąc to pod uwagę spodziewamy się, że stopa bezrobocia utrzyma się na podwyższonym poziomie i pod koniec roku wyniesie około 13 proc." - napisano w raporcie.

CPI W IV KW. PRZEKROCZY 2 PROC., PODWYŻKI STÓP NAJWCZEŚNIEJ POD KONIEC ROKU

d23dmgx

Z prognozy wynika, że inflacja przyspieszy w IV kwartale 2010 r. i wtedy może przekroczyć poziom 2 proc. Analitycy spodziewają się, że stopy procentowe mogą zostać podniesione pod koniec tego roku, nie wykluczają bardziej jastrzębich wypowiedzi członków RPP.

"W połowie roku oczekujemy spadku inflacji tylko nieznacznie poniżej 2 proc., podczas gdy nasze wcześniejsze prognozy sugerowały jej spadek do około 1,5 proc. W ostatnim kwartale najprawdopodobniej inflacja ponownie przyspieszy i przekroczy 2 proc. Taka ścieżka inflacji może stać się dla rynku sygnałem ostrzegawczym, prowadząc do zwiększenia oczekiwań na podwyżki stóp procentowych" - napisano w raporcie.

"(...) oczekujemy, że do pierwszych podwyżek stóp procentowych w Polsce może dojść najwcześniej dopiero pod koniec bieżącego roku. Pełniejsza ocena perspektyw stóp procentowych będzie możliwa już po wyjaśnieniu się niepewności odnośnie osoby nowego prezesa NBP oraz po publikacji projekcji inflacyjnej NBP. Oczekujemy, że projekcja może pokazać wyższą niż dotychczas prognozowano ścieżkę inflacji, co powinno zachęcić władze monetarne do bardziej jastrzębich wypowiedzi" - dodano.

d23dmgx

"Dotychczasowe wypowiedzi prof. Belki sugerują, że zapewne byłby on zwolennikiem relatywnie łagodnej polityki monetarnej w najbliższych miesiącach. Prawdopodobnie dopóki nie pojawią się sygnały świadczące o wychodzeniu strefy euro z kryzysu lub o wyraźnym wzroście presji inflacyjnej w Polsce, prof. Belka będzie opowiadał się za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Naszym zdaniem można również oczekiwać, że M. Belka po objęciu stanowiska prezesa banku centralnego najprawdopodobniej przychyliłby się do wniosku Ministerstwa Finansów o przyznanie elastycznej linii kredytowej MFW" - napisano w raporcie.

PLN PO 3,82/EUR NA KONIEC '10

Zdaniem autorów prognozy w najbliższych miesiącach kurs złotego może się utrzymywać w przedziale 3,80-4,20 za euro, na koniec roku może się umocnić do poziomu 3,82 za euro, by w I połowie 2011 r. dalej się umacniać.

d23dmgx

"Naszym zdaniem w najbliższych miesiącach kurs EUR/PLN będzie miał tendencję do poruszania się w przedziale 3,80-4,20, wyznaczonym przez działania NBP oraz BGK. Wyrwanie się z tego przedziału będzie możliwe dopiero w momencie silniejszego napływu lub odpływu kapitału zagranicznego, który mógłby okazać się silniejszy niż potencjalny opór ze strony obu instytucji. Od dłuższego czasu argumentujemy, że obecny kurs walutowy jest wyraźnie słabszy od kursu, który zapewnia polskim eksporterom konkurencyjność na światowych rynkach. Dlatego uważamy również, że w dłuższym okresie polska waluta zapewne ponownie zyska na wartości i powróci w kierunku 3,80-3,90" - napisano.

"Niemniej w horyzoncie najbliższych tygodni czynniki fundamentalne zapewne będą miały znikomy wpływ na rynek, a o poziomie kursu EUR/PLN decydować będą wciąż zmiany nastrojów inwestorów" - dodano.

Analitycy banku nie wykluczają wzrostu rentowności obligacji i wypłaszczenia krzywej.

d23dmgx

"W najbliższym czasie nie spodziewamy się rewolucyjnych zmian w polityce monetarnej, choć oczekujemy, że stopniowo pojawiać się będą sygnały świadczące o inflacji wyższej od wcześniejszych prognoz (przede wszystkim za sprawą słabszego złotego i droższej żywności). Z tego względu dostrzegamy ryzyko istotnego wzrostu rentowności obligacji skarbowych oraz prawdopodobnego wypłaszczenia krzywej dochodowości" - napisano w raporcie.

Poniżej prognozy walutowe i stóp procentowych (wartości na koniec okresu).

III kw. '10 IV kw. '10 I kw. '11 II kw. '11

USD/PLN 3,20 3,08 2,97 2,87 EUR/PLN 3,87 3,82 3,77 3,73 GBP/PLN 4,55 4,49 4,44 4,44 CHF/PLN 2,85 2,79 2,73 2,68

Stopa 3,50 3,75 4,00 4,50 referencyjna Wibor 3M 3,98 4,20 4,55 4,82

(PAP)

fdu/ asa/

d23dmgx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23dmgx