Trwa ładowanie...
d3mcm9p

Za łapówkę można kupić nawet ustawę

Rączka rączkę myje! W Polsce daje się w łapę już za wszystko: za szybszą wizytę u lekarza albo operację, za niewystawienie mandatu, za intratne zlecenie od gminy, a nawet za ustawę. Unijni eksperci zawstydzili nas przed całym światem, gdy ogłosili, że co czwarty przetarg w Polsce może być ustawiony!
Share
Za łapówkę można kupić nawet ustawę
Źródło: © Bernad - Fotolia.com
d3mcm9p

Rączka rączkę myje! W Polsce daje się w łapę już za wszystko: za szybszą wizytę u lekarza albo operację, za niewystawienie mandatu, za intratne zlecenie od gminy, a nawet za ustawę. Unijni eksperci zawstydzili nas przed całym światem, gdy ogłosili, że co czwarty przetarg w Polsce może być ustawiony!

W Polsce za łapówkę można załatwić niemal wszystko! Według raportu Europejskiego Urzędu ds. Przeciwdziałania Nadużyciom „znamiona korupcji nosi w Polsce nawet 23 procent publicznych procedur przetargowych”. Wykonawcy często umawiają się między sobą za jakie pieniądze gotowi są wykonać daną pracę. Jeden z nich staruje do przetargu, inny potem dostaje podwykonawstwo. Wszyscy są zadowoleni, a że robota jest przepłacona? Urzędnicy potrafią i na to przymknąć oko, bo dostają swoją dolę.

Politycy też mogą mieć lepkie ręce. Za 9,3 miliona złotych można zamówić sobie w Polsce... ustawę. Na tyle autorzy raportu, przygotowanego przez Bank Światowy, wycenili łapówkę jaką trzeba dać za kupno korzystnych rozwiązań ustawowych w naszym kraju.

d3mcm9p

Korupcja jest wszechobecna także w życiu codziennym. Za łapówki załatwić można miejsce w przedszkolu, szybciej dostać się do lekarza, wyłgać się od mandatu. W Fakcie szokujący raport o polskiej korupcji – ile i za co się płaci.

*Oto ranking łapówek: *

1. Kupienie ustawy - 9,3 miliona złotych
Lobbyści działający na zlecenie wielkiego biznesu są w stanie za odpowiednie pieniądze przeprowadzić przez Sejm korzystne dla swoich mocodawców rozwiązania prawne. Według raportu Banku Światowego „Korupcja w Polsce", za przeforsowanie ustawy trzeba zapłacić trzy miliony dolarów, czyli ok. 9,3 mln zł

2. Pozytywna opinia inspektora nadzoru budowlanego - 100 tys. zł
100 tysięcy złotych musiał zapłacić inwestor na południu Polski, żeby uzyskać pozytywną opinię nadzoru budowlanego przy budowie nieruchomości.

d3mcm9p

3. Zakup dla szpitala artykułów określonej firmy - 22,9 tys. zł
Za przyjęcie łapówki od firmy kosmetycznej poseł i były wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek został skazany w 2009 r. na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu.

4. Zdanie egzaminu na studiach - 50-300 zł
Były już wykładowca na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, został oskarżony o branie łapówek od studentów. Przyjmował m.in. zegarki i alkohol. Sąd Okręgowy w Lublinie w listopadzie 2011 r. sprawę umorzył ze względu na niską szkodliwość społeczną.

5. Przejazd bez biletu - 10-100 zł
W zależności od miasta kontrolerowi trzeba zapłacić od 10 do 100 złotych, by uniknąć kary za jazdę bez biletu.

6. Przyspieszenie terminu zabiegu - 400 złotych
Przyspieszenie terminu zabiegów rehabilitacyjnych po urazie kręgosłupa w Trójmieście, kto nie płaci ten czeka dłużej a jego stan zdrowia ulega pogorszeniu.

d3mcm9p

7. Zwolnienie z aresztu - 30 tys. zł
Sąd Okręgowy w Kielcach skazał byłego wiceszefa kieleckiego Centralnego Biura Śledczego na trzy lata i dwa miesiące więzienia m.in. za to, że mężczyzna, powołując się na wpływy w komisariacie, obiecał, że pomoże w zwolnieniu z aresztu.

8. Cesarka na żądanie - 1,5 tys zł
Cesarskie cięcie na żądanie pacjentki w szpitalu w Wielkopolsce kosztuje około 1,5 tys złotych. Kto nie zapłaci, nie może liczyć na specjalne względy lekarza.

9. Wycięcie drzewa - 200 zł
Tyle trzeba dać w łapę, żeby gminny urzędnik szybciej rozpatrzył podanie o wycięcie drzewa, dzięki czemu możemy szybciej ruszyć na przykład z budową.

10. Przyjęcie na oddział poza kolejnością - 1000 zł
Przyjęcie na oddział onkologiczny poza kolejką w krakowskim szpitalu kosztuje 1000 zł. Stawki zależą od miasta, szpitala oraz oczywiście wielkości kolejki.

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Szokujące szczegóły medycznej korupcji: 8 tys. zł dla lekarza

Praca w biurze. Duży wybór ofert. Sprawdź!

d3mcm9p

Podziel się opinią

Share
d3mcm9p
d3mcm9p