Trwa ładowanie...

Żabka nie na giełdę, trafi do inwestora

Tesco, Carrefour oraz dwóch inwestorów finansowych – to podmioty zainteresowane zakupem sieci sklepów Żabka.

Share
Żabka nie na giełdę, trafi do inwestoraŹródło: Żabka / mat. prasowe
d3ldyk9

Transakcja ma być sfinalizowana jeszcze w tym roku, a jej wartość to co najmniej 300 mln euro. Taką informację podała, powołując się na nieoficjalne źródła, Agencja Reutera. Żabka należy do czesko-słowackiego funduszu Penta Investments, który kupił ją w 2007 roku za 550 mln zł.

To informacja o tyle zaskakująca, że Penta ostatnio skłaniała się raczej do wprowadzenia Żabki na giełdę (wiążące decyzje w tej sprawie miały zapaść w styczniu). – Rozważamy trzy scenariusze dotyczące przyszłości sieci. Wprowadzenie spółki na giełdę, sprzedaż inwestorowi branżowemu lub dalszy rozwój w ramach grupy Penta – mówi „Parkietowi” Martin Danko z Penta Investments. – Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie rynku Żabką, zarówno ze strony inwestorów branżowych, jak i finansowych. Natomiast żadne wiążące decyzje dotyczące tej inwestycji jeszcze nie zapadły – dodaje.

Sieci sklepów, które mają być zainteresowane zakupem Żabki, o ewentualnej transakcji wypowiadają się ostrożnie. – Trudno nam komentować takie informacje, to kolejna niepotwierdzona rynkowa plotka – mówi Michał Sikora, rzecznik Tesco Polska. – Nie komentujemy tego rodzaju doniesień medialnych – dodaje biuro prasowe Carrefour Polska.

d3ldyk9

Żabka jest jedną z największych w naszym kraju sieci sklepów osiedlowych. Ma około 2,2 tys. placówek. Jej obroty w 2009 roku wyniosły 2,1 mld zł, a zysk netto 105 mln zł. Już w 2007 roku, kiedy Żabkę sprzedawali jej założyciel Mariusz Świtalski oraz AIG Global Investment Group, walka była ostra. Od czasu przejęcia firmy przez funduszu Penta Investments sieć mocno się rozwinęła – w Polsce otworzyła około 400 nowych sklepów. Weszła także na rynek czeski, gdzie ma już ponad 100 placówek.

PARKIET
Piotr Mazurkiewicz

d3ldyk9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ldyk9
d3ldyk9