Żałoba narodowa. Sprawdziliśmy, jak ten dzień reguluje prawo
Żałoba narodowa rozpoczyna się w piątek o godzinie 17 i będzie trwała do 19 w sobotę. Choć nie ma formalnego nakazu, wiele zaplanowanych wcześniej imprez kulturalnych, muzycznych i sportowych nie odbędzie się. Wyjaśniamy, co z imprezami o charakterze prywatnym, np. domówkami czy weselami.
Choć w czasie żałoby narodowej organizatorzy koncertów czy zawodów sportowych nie muszą ich odwoływać, to jednak wielu się na to decyduje. Wygrywa przekonanie, że organizowani zabawy z głośną muzyką jest w tym czasie zwyczajnie niestosowne. Wyjaśnialiśmy już, że nie ma prawnego obowiązku odwoływania imprez, więc jest to wyłącznie dobra wola artystów i organizatorów.
Skoro imprezy masowe w okresie żałoby nie jest zabronione, to tym bardziej nie ma zakazu organizowania imprez przez osoby prywatne. Domówki, urodziny w klubach czy nawet wesela nie są sprzeczne z prawem.
Specjalista o zabójcy Adamowicza. "To nie był niepoczytalny człowiek"
Jedyne, o czym muszą pamiętać organizatorzy takich prywatnych wydarzeń, to konieczność zachowania w zabawie pewnej miary. Po pierwsze, nasza zabawa nie może utrudniać normalnego funkcjonowania sąsiadom. Kodeks wykroczeń nie zna takiego pojęcia jak cisza nocna (to kategoria występująca w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy hotelu), ale karą zagrożone jest "zakłócanie spokoju, porządku publicznego, spoczynku nocnego lub zgorszenia w miejscu publicznym". Jak widać, nie ma tu żadnych ograniczeń godzinowych.
Ponadto kodeks wykroczeń przewiduje karę za nieobyczajne zachowanie ("Art. 140. Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany). Rzecz jasna, bawiący się muszą złamać wiele norm, by ich impreza została uznana za takie właśnie "nieobyczajne zachowanie", niemniej tak radykalny scenariusz warto mieć na uwadze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl