Trwa ładowanie...

"To naturalny przejaw empatii". Organizatorzy odwołują imprezy, choć nie mają obowiązku

Robert Gawliński wraz z kolegami z zespołu sam zaproponował przełożenie koncertu w popularnym klubie Progresja. Decyzja była natychmiastowa. Podobnie dzieje się w całej Polsce, choć odwoływanie imprez nie jest obowiązkowe.

"To naturalny przejaw empatii". Organizatorzy odwołują imprezy, choć nie mają obowiązkuŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d4fyddg
d4fyddg

Prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę narodową w dniu pogrzebu zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W takiej sytuacji Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej daje premierowi prawo do zawieszenia imprez na czas żałoby narodowej. W przepisach nie ma jednak ani słowa o konieczności odwołania imprez: koncertów, wesel czy studniówek. Mimo wszystko część organizatorów podejmuje decyzję o odwołaniu wydarzeń lub - w miarę możliwości - przełożenia ich na inny termin..

W warszawskim klubie Progresja nie odbędzie się koncert zespołu Wilki. Fani nie będą jednak musieli długo na niego czekać, bo został przełożony na kolejny dzień. Z inicjatywą zmiany daty wyszedł sam zespół.

- Większość fanów podchodzi do odwołania koncertu z powodu żałoby empatycznie. Ludzie rozumieją, że zabawa w trakcie żałoby jest czymś niestosownym – mówi Marta Górska z Progresji.

Kwestie finansowe zeszły na dalszy plan, choć można się domyślać, że klub musiał na tym stracić. Górska w ogóle nie chce o tym rozmawiać. Wyjaśnia za to, że w tej sytuacji przeniesienie koncertu nie sprawiało trudności, bo w niedzielę klub nie był zarezerwowany, a do tego zespół jest z Warszawy. Gdyby jednak koncertować miała grupa zagraniczna, która do miasta przyjechała tylko na jeden dzień, przełożenie mogłoby nie być możliwe i koncert by się odbył.

d4fyddg

"W związku z tragicznymi wydarzeniami w Gdańsku i zapowiadaną żałobą narodową, czujemy się w obowiązku odwołać sobotnie wystawienie Musicalu METRO w NETTO Arenie" – poinformowało Studio Bufffo, które w sobotę miało wystawić swój najsłynniejszy musical w Szczecinie. Występ przełożono, ale dopiero na połowę czerwca, gdyż był to najbliższy pasujący obu stronom termin.

Niektóre koncerty się odbędą

Nie wszystkie koncerty w Polsce zostały odwołane. Miłośnicy Ennio Morricone posłuchają jego utworów w Tauron Arenie Kraków w najbliższą sobotę.

"Koncert się odbędzie zgodnie z zapowiedzią. Niemniej chcemy go zmodyfikować tak, aby w sposób jak najbardziej godny uczcić pamięć tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Maestro Ennio Morricone także jest całym sercem za tym, aby osobiście i poprzez muzykę okazać należny szacunek zmarłemu Prezydentowi Gdańska oraz wsparcie Rodzinie i Bliskim.

Po śmierci Adamowicza. Mieszkańcy Gdańska zbudowali "Największe Serce Świata"

Także rodzaj muzyki i forma koncertu sprzyja refleksji i w żaden sposób nie zakłóci atmosfery żałoby, co jest dla nas tym bardziej ważne, że spotykamy się w dniu pogrzebu Pana Prezydenta Adamowicza.

d4fyddg

Jednocześnie tuż przed koncertem poprosimy wszystkich uczestników o uszanowanie pamięci Pana Prezydenta minutą ciszy" – informuje organizator, JVS Group w Polsce.

Pogrzeb w sobotę

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę w Gdańsku. O godz. 12 zostanie odprawiona msza św. pogrzebowa w bazylice Mariackiej. Tam również zostanie pochowany prezydent.

Żałoba będzie obowiązywała w piątek od godziny 17 do godziny 19 w sobotę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fyddg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fyddg