Trwa ładowanie...
d3usln7

Zanim założysz firmę, sięgnij po wiedzę!

Wiele osób decyduje się na założenie swojej firmy, mimo że tempo wzrostu gospodarczego w naszym kraju zwolniło. Dlaczego?

d3usln7
d3usln7

Podstawą decyzji o założeniu firmy nie zawsze jest świetny pomysł biznesowy. Wielu Polaków zakłada firmy pod presją okoliczności. Obawiają się utraty pracy, stają przed koniecznością zamiany etatu na samozatrudnienie, poszukują wyższych dochodów i stabilizacji.

– Decyzja o założeniu firmy powinna wynikać z pasji, z wewnętrznego przekonania, a wiele osób podejmuje ją z powodu trudnej sytuacji zawodowej. Własna firma wydaje się lekarstwem na niepewność i niskie zarobki. Jednak do prowadzenia biznesu trzeba dobrze się przygotować – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP

Najszybszym sposobem na założenie własnej firmy jest indywidualna działalność gospodarcza osoby fizycznej. Według GUS w 2012 roku taką działalność prowadziło w Polsce 2,9 mln przedsiębiorców. W zeszłym roku powstało ich ponad 240 tys. W tym czasie część przedsiębiorców wyrejestrowywała działalność, ale bilans jest na plus – przybyło ponad 36 tys. nowych firm.

Działalność gospodarczą łatwo jest zarejestrować. Taka firma nie wymaga nakładów finansowych i wielu formalności. – Przebrnięcie przez sprawy urzędowe to jednak tylko pierwszy krok. Aby przetrwać początkowy trudny okres i myśleć o rozwoju firmy, potrzebne są pieniądze na start, ciężka praca i upór w dążeniu do rozwoju – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

d3usln7

Brak planu i konsekwencji w jego realizacji mści się na wielu początkujących firmach. Jak podaje GUS tylko w styczniu tego roku wyrejestrowano ponad 34 tys. działalności. Jedna trzecia firm upada po pierwszym roku. – Dobrze napisany biznesplan jest metodą zweryfikowania biznesowych założeń. Pozwala ocenić realność celów, które chcemy osiągnąć i przygotować się na wyzwania. Biznesplan przyda się również tym, którzy szukają wsparcia finansowego w bankach lub innych instytucjach – dodaje Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

Początkujący przedsiębiorcy mogą zgłębić wiedzę z zakresu zakładania własnej firmy i biznesplanu w szkoleniach e-learning Akademii PARP. „Jak założyć własną firmę?” i „Biznesplan” to najpopularniejsze tematy wśród planujących własną działalność gospodarczą.

– Ogromne wyzwania czekają dopiero w trakcie codziennej pracy. Przedsiębiorcy codziennie uświadamiają sobie, że potrzebują więcej wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin - prawa, finansów, księgowości, zarządzania ludźmi, marketingu, sprzedaży. Sięgając do szkoleń Akademii PARP, mają szansę szybko zdobyć potrzebną wiedzę – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.

W Akademii PARP można szkolić się także z prawa podatkowego i prawa pracy, dowiedzieć się jak rozpocząć działalność eksportową lub w Internecie i jak zarządzać firmą w kryzysie. Wszystkie szkolenia Akademii PARP przygotowano w formie e-learningu. Dzięki tej efektywnej metodzie nauki można szkolić się z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu. Wątpliwości i problemy pomogą rozwiązać opiekunowie, a uczestnicy mogą dzielić się doświadczeniami na forum lub czacie.

d3usln7

Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajdują się 34 dedykowane szkolenia e-learning w pięciu obszarach tematycznych: zarządzanie strategiczne i operacyjne, umiejętności menedżerskie i specjalistyczne, marketing i sprzedaż, zagadnienia finansowe i prawne oraz wiedza ogólna. Wszyscy pracownicy sektora MSP oraz osoby planujące rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej mogą podjąć bezpłatną naukę. Zdobyta wiedza potwierdzana jest certyfikatem.

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 801 444 MSP (czyli 801 444 677)

d3usln7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3usln7