Trwa ładowanie...
zasiłek macierzyński

Zasiłki macierzyńskie z ZUS. Nawet 66 tys. zł miesięcznie na dziecko

Średni miesięczny zasiłek macierzyński na dziecko wypłacany przez ZUS to 2230 zł. Są jednak mamy, które dostają sporo więcej. Rekordzistką jest mieszkanka stolicy. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się mamy z Wrocławia i Poznania.

Share
Zasiłki macierzyńskie z ZUS. Nawet 66 tys. zł miesięcznie na dziecko
Źródło: 123RF
d3f5bfy

Jak podaje w swoich wyliczeniach opartych na danych z ZUS dziennik "Fakt", najwyższy zasiłek macierzyński wypłacany obecnie w Polsce to dokładnie 66 647,10 zł. Dostaje go mama z Warszawy. Na drugim miejscu jest mieszkanka Wrocławia, która otrzymuje 37 104, 70 zł, a na trzecim - Poznania z kwotą 37 063,20 zł.

Po ponad 20 tys. zł dostają panie m.in. z Warszawy (27 701,84 zł), Chorzowa (22 200,60 zł) i Rzeszowa (20 329,80 zł).

Pracownicze Plany Kapitałowe nie zastąpią ZUS-u. Składki będziemy płacić nadal

Jak to możliwe? - Wysokość wypłacanego zasiłku wynika wprost z uzyskiwanego wynagrodzenia, od którego odprowadzane są składki - wyjaśnia "Faktowi" rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz. - Dlatego tak istotne jest, aby całość naszych zarobków była legalna, a nie wypłacana pod tzw. stołem.

d3f5bfy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Jak czytamy na stronie ZUS, zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres do:

6 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
8 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie dwojga lub więcej dzieci oraz w przypadku równoczesnego przyjęcia na wychowanie dwojga lub więcej dzieci;
3 tygodni urlopu rodzicielskiego – w przypadku przyjęcia na wychowanie dziecka, w przypadku gdy ubezpieczony ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w minimalnym wymiarze wynoszącym 9 tygodni.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego, przysługujący po upływie powyższych okresów, wynosi 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Zasiłek macierzyński za okresy wszystkich wymienionych wyżej urlopów przysługuje w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru, a więc w wysokości "uśrednionej", ale pod warunkiem, że pracownica nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie (albo po przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub po przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza), złoży pisemny wniosek o udzielenie po urlopie macierzyńskim albo urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3f5bfy

Podziel się opinią

Share
d3f5bfy
d3f5bfy