Trwa ładowanie...

Zlecenie z zagranicy a wykonanie pracy w Polsce. Co z podatkiem?

Pracuję jako freelancer. Wykonuję zlecenia dla firmy z Holandii i otrzymuję comiesięczne przelewy z zagranicy. Pracodawca nie odprowadza podatku w swoim kraju, a ja nie wiem w jaki sposób mógłbym się rozliczyć z US. Zawarliśmy umowę w formie ustnej. Ze swojej strony wysłałem jedynie NDA (umowę o poufności)

Share
Zlecenie z zagranicy a wykonanie pracy w Polsce. Co z podatkiem?
dv7rsiu

Osoba wykonująca prace na rzecz podmiotu zagranicznego nie posiadającego siedziby na terenie naszego kraju otrzymuje na swoje konto wynagrodzenie w wysokości brutto, tj. nie pomniejszane o podatek. Praca wykonywana jest na terenie Polski, więc należy zastosować przepisy Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w szczególności art. 13 tejże ustawy, który wskazuje nam rodzaje przychodów prowadzonej działalności oraz art. 44, gdzie podany jest sposób opodatkowania zależny od rodzaju przychodu.

Osoba otrzymująca przychody bezpośrednio z zagranicy jest zobowiązana w ciągu roku, czyli za każdy miesiąc, do samodzielnego obliczania i odprowadzania zaliczek na poczet podatku za dany rok, na rachunek urzędu skarbowego, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskała dochód. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego jest zobowiązana do złożenia rozliczenia rocznego (PIT-36)
.

Monika Hernecka

dv7rsiu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv7rsiu
dv7rsiu