Trwa ładowanie...
waluty
Łukasz Pałka
11-09-2017 13:53

Złoty ma szansę na umocnienie. Tak prognozują ekonomiści

"Sądzimy, że w najbliższych tygodniach złoty ma jeszcze szanse zyskać" - prognozują ekonomiści BZ WBK.

Share
Złoty ma szansę na umocnienie. Tak prognozują ekonomiściŹródło: iStock.com
d3ophpf

W najbliższym czasie nastrój na rynku będzie dość dobry - napisali ekonomiści banku BZ WBK w najnowszej prognozie dla złotego wobec euro. Powody są dwa. Jeden to dobre dane z globalnej gospodarki. Drugi - sygnały ze strony banków centralnych o możliwym przyspieszeniu procesu wychodzenia z luźnej polityki pieniężnej.

Zdaniem analityków Banku Zachodniego taki splot wydarzeń powinien spowodować, że polska waluta w najbliższym czasie umocni się wobec euro, choć ten ruch będzie bardzo nieznaczny. W najnowszej prognozie analitycy wskazują, że na koniec miesiąca euro będzie kosztować 4,22 zł. Tymczasem poniedziałkowy kurs europejskiej waluty wobec złotego to 4,24 zł, a więc dokładnie tyle, ile według ekonomistów BZ WBK wyniesie średnia za cały wrzesień.

Ekonomiści zwrócili uwagę, że jeszcze miesiąc temu wskazywali na możliwość osłabienia złotego wobec euro, głównie ze względu na niepokoje w związku z rozwojem wydarzeń wokół Korei Północnej. Później jednak złoty zaczął odrabiać straty, m.in. dzięki agencji ratingowej Moody's, która podniosła swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce.

Zobacz też, dlaczego Andrzej Duda uważa, że warto być w Unii Europejskiej:

Poniedziałkowy handel na rynkach przynosi na razie więcej spokoju. Nie sprawdziły się obawy części inwestorów o to, że Korea Północna wykorzysta ostatni weekend do kolejnych prowokacji. Również huragan Irma na szczęście nie spowodował tak dużych strat w USA, jakich się obawiano.

Za dolara w poniedziałek trzeba zapłacić około 3,53 zł, za euro 4,24 zł, za franka szwajcarskiego 3,72 zł, a za funta 4,66 zł.

d3ophpf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ophpf
d3ophpf