Trwa ładowanie...

Zmiana czasu z letniego na zimowy - co z wynagrodzeniem?

W nocy z 27 na 28 października cofamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Zmieniamy czas letni na zimowy. Dla większości z nas zmiana czasu oznacza dłuższy wypoczynek, a dla tych, którzy będą akurat w pracy, większą pensję

Zmiana czasu z letniego na zimowy - co z wynagrodzeniem?Źródło: thinkstock
d47sikw
d47sikw

Pracownik wykonujący pracę w tym czasie będzie w firmie dziewięć, a nie osiem godzin. Przekroczy zatem dobową normę czasu pracy. Za nadliczbowy czas pracy podczas zmiany czasu przysługuje płaca za pracę w nadgodzinach. W tym przypadku będzie to 50 proc., albo 100 proc. wynagrodzenia, "jeśli praca w godzinach nadliczbowych przypadła w porze nocnej albo w niedzielę, która według grafiku nie jest dla zatrudnionego dniem pracy (ale wykonywał on swoje obowiązki np. z powodu konieczności usunięcia awarii lub prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia)" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Analogiczna sytuacja wystąpi w marcu, kiedy czas zimowy jest zmieniany na letni. Wtedy jednak przesuwamy wskazówki zegara z godziny drugiej na trzecią. Osoby pracujące w tym dniu będą wykonywały swoje obowiązki o godzinę krócej. Nie osiem, lecz siedem godzin. Za brakującą godzinę powinno się otrzymać wynagrodzenie przestojowe.

(JK)

Zmiana czasu zgodna z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012 – 2016 (Dz.U. poz. 33).

d47sikw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47sikw