Trwa ładowanie...

Zmiany w podatku od wydobycia węglowodorów mogą obniżyć wyniki PGNiG

PGNiG szacuje, że w wyniku zmian w opodatkowaniu wydobycia węglowodorów, wprowadzonych przez ustawę, którą zajmuje się Sejm, wyniki firmy mogą zostać obciążone kwotą ok. 1,2 mld zł rocznie - poinformował PAP prezes spółki Mariusz Zawisza.

Zmiany w podatku od wydobycia węglowodorów mogą obniżyć wyniki PGNiGŹródło: AFP, fot: Janek Skarzyński
d47oh1y
d47oh1y

- Mamy zmianę prawa geologicznego i górniczego. To, co nas dotyka, to czterokrotne zwiększenie opłat eksploatacyjnych. Kolejny element to ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym. Wszystko to idzie w kierunku zwiększenia naszej kontrybucji do budżetu - powiedział prezes.

- To może obciążyć nas dodatkowo kwotą ok. 1,2 mld zł rocznie. W porównaniu do wyniku ubiegłorocznego wartość ta stanowi dwie trzecie naszego zysku jednostkowego - dodał.

Zgodnie z nowymi przepisami, państwo ma pobierać rentę surowcową o docelowej wysokości ok. 40 proc.

Tworzyć ją będzie specjalny podatek węglowodorowy, którego stawka ma kształtować się od 0 do 25 proc., zależnie od relacji przychodów do wydatków i podatek od wydobycia niektórych kopalin (w przypadku gazu konwencjonalnego stawka wynosi 3 proc., a gazu niekonwencjonalnego 1,5 proc., natomiast w przypadku ropy konwencjonalnej stawka to 6 proc., a niekonwencjonalnej 3 proc.).

d47oh1y

Zgodnie z nowymi przepisami, opłata eksploatacyjna realizowana na rzecz gmin, powiatów, województw i NFOŚiGW, ma wzrosnąć do 24 zł z 6 zł za tysiąc metrów sześciennych w przypadku gazu i do 50 zł z 36 zł za tonę w przypadku ropy.

Zdaniem Zawiszy wzrost opodatkowania znacząco obniży możliwości inwestycyjne spółki, co przełoży się na tempo prac poszukiwawczo-wydobywczych.

Rokrocznie PGNiG wydaje około 2 mld zł na inwestycje w segmencie upstreamu. W tym roku spółka zaplanowała CAPEX na poziomie 4,5 mld zł, z czego 1,9 mld zł trafi na rozwój segmentu poszukiwanie i wydobycie.

- W 2014 r. planujemy wykonanie 33 odwiertów, z czego dziesięć w poszukiwaniu gazu łupkowego. Czujemy się zobowiązani do kontynuacji poszukiwań. Uważamy, że środki na inwestycje powinny w większym stopniu pozostać w spółce - ocenił prezes.

Monika Borkowska

d47oh1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47oh1y