Zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Od 4 września na części tras będą utrudnienia

PKP przekonuje, że trasy przejazdu zostały tak zaprojektowane, by "najlepiej wykorzystać dostępną sieć kolejową". Część pociągów pojedzie w zmienionej relacji, a na kilku odcinkach zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Zmiany w rozkładzie jazdy PKP. Od 4 września na części tras będą utrudnienia
Źródło zdjęć: © WP.PL | fot: Jacek Bereźnicki/Biztok.pl
Jacek Bereźnicki

W niedzielę 4 września weszła w życie korekta rozkładu jazdy PKP. Wszystko przez remonty i modernizacje sieci kolejowej. Przewoźnik zapewnia, że nie będą to jedynie zmiany na gorsze, a pasażerowie będą mogli się cieszyć z pierwszych efektów zakończonych prac. Kto ma największe powody do radości, a kto do narzekań?

Najbardziej zadowoleni powinni być podróżujący z Łodzi do Warszawy, ponieważ od niedzieli na tej trasie zamiast dwóch będą kursować cztery pary pociągów. Dzięki wprowadzeniu do obsługi pociągów Pesa Flirt czas podróżny z warszawskiego Dworca Centralnego do stacji Łódź Widzew skrócił się do 62 minut.

Zmiany obejmą także podróżujących ze stolicy do Krakowa. Do 15 października na trasie Kraków - Warszawa zostanie uruchomiony pociąg EIC Sawa, który pojedzie zamiast popołudniowego pociągu EIP z Krakowa oraz wieczornego z Warszawy.

Od 3 września jest zawieszone kursowanie weekendowego pociągu TLK Polaris na trasie Warszawa - Kołobrzeg, ale w zamian pasażerowie będą mogli skorzystać z nocnego TLK Mars relacji Kołobrzeg - Kraków, a także dwóch dziennych połączeń PKP Intercity: TLK Słowiniec oraz jednego składu Pendolino.

Od 5 września zostaną ograniczone terminy kursowania pociągu EIC Sedina relacji Warszawa - Szczecin, a w pozostałe dni pociąg będzie miał skróconą relację do Poznania. Pasażerowie będą mogli skorzystać z ośmiu par połączeń na trasie Warszawa - Szczecin, w tym trzech ekspresowych.

Dzięki zakończeniu prac remontowych ponownie kursują pociągi na trasie Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce - Sosnowiec Dańdówka. Jak przekonuje PKP, zmiany w kursowaniu pociągów na liniach Katowice - Zwardoń i na linii Katowice - Oświęcim zaplanowano tak, by były one " jak najmniej uciążliwe dla podróżnych". Ich efektem będzie skrócenie przejazdu w relacjach Katowice - Bielsko Biała oraz Katowice - Zwardoń, a także do Wisły i Zebrzydowic.

Z kolei na trasie Goleszów - Ustroń, z powodu remontu tej linii, do 15 października będzie kursować autobusowa komunikacji zastępczej dla pasażerów pociągów jadących do Wisły. Autobusy będą uruchamiane od Bielska Białej. W przypadku PKP Intercity dotyczyć to będzie pociągu IC Wisła. Ze względu na ruch jednotorowy na odcinku Katowice Ligota - Tychy pociąg IC Korfanty pojedzie w skróconej relacji do Katowic.

Jak informuje PKP, utrzymanie dobrych czasów przejazdu na "Wiedence", na odcinku Częstochowa - Koluszki, wymaga dodatkowych prac, ale zmiany w rozkładzie do 15 października ograniczono do kilku pociągów. PKP Intercity zawiesi kursowanie dwóch pociągów: IC Górnik oraz IC Fredro w kierunku Wrocławia, a pociągi EIP oraz EIC relacji Warszawa - Wrocław/Jelenia Góra - Warszawa nadal będą obsługiwać Częstochowę. Zmieni się tylko miejsce postoju - składy zatrzymają się na stacji Częstochowa Stradom, a nie na stacji Częstochowa Główna.

Przewoźnik wprowadził też zmiany w kursowaniu pociągów regionalnych i InterCity na trasie Poznań Wschód - Trzemeszno. W celu poprawy parametrów linii od 10 września do 15 października PLK prowadzą prace, które wymagają robót torowych, co ma docelowo skrócić czas podróży, a na 10 stacjach i przystankach ma podnieść się komfort obsługi podróżnych. Rozkład jazdy zawiera też zmiany kursów pociągów na trasie Wrocław - Poznań, dzięki dostosowywaniu jej do prędkości 160 km/h.

W związku pracami prowadzonymi na torach w województwie wielkopolskim kilka pociągów PKP Intercity na odcinakach: Gniezno - Poznań Gł, Poznań Gł. - Swarzędz oraz Wrocław - Poznań pojedzie zmienioną trasą. Czas podróży wydłuży się średnio o około 10-20 minut.

Z powodu remontu mostu kolejowego w Olsztynie pociągi z Warszawy jadą teraz do tego miasta przez Iławę z dodatkowymi postojami na stacji Iława Główna i Ostróda, ale nie zatrzymują się na stacjach Nidzica, Olsztynek oraz Olsztyn Zachód. Na trasie z Działdowa do tych stacji zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Na odcinku Działdowo - Olsztyn, zmieni się też rozkład dla pociągów regionalnych. Na odcinku Wejherowo - Lębork w dniach 5-9 oraz 13-15 września zamiast trzech pociągów PKP Intercity zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.

Na odcinku Kutno - Bydgoszcz pociągi PKP Intercity: IC Doker, IC Chemik oraz IC Stoczniowiec jadą teraz drogą okrężną przez Zamków i Inowrocław i nie zatrzymują się na stacjach we Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Toruniu Gł., Solcu Kujawskim, Bydgoszczy Wschód oraz Bydgoszczy Leśnej. Pociągi te są natomiast skomunikowane w Kutnie z innymi składami PKP Intercity, co umożliwia przesiadkę i dojazd do pomijanych miejscowości.

Pociąg TLK Hańcza ma teraz wydłużoną relację do Grodna, a dotychczas skład zaczynał swój bieg w Krakowie, a kończył trasę w Białymstoku lub Suwałkach. Ponadto pociąg Express InterCity Premium relacji Gliwice - Gdynia zatrzymuje się w Tczewie. Dzięki temu mieszkańcy tego miasta zyskali dodatkowe połączenie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)