Trwa ładowanie...

Znika problem "martwych kont". Spadkobiercy będą mieli zdecydowanie łatwiej

Koniec z problemem "uśpionych i martwych kont bankowych". Spadkobiercy nie będą już musieli w ciemno szukać informacji o pieniądzach zostawionych przez zmarłych członków rodziny. Od 1 lipca informacje o takim koncie otrzymamy w każdym banku i SKOK-u.

Znika problem "martwych kont". Spadkobiercy będą mieli zdecydowanie łatwiejŹródło: Fotolia
dhew8j9
dhew8j9

Mianem "uśpionych" lub "martwych" kont określa się takie rachunki, których właściciele zmarli i nie poinformowali o ich istnieniu rodziny lub nigdy nie odnaleziono prawowitych spadkobierców. Eksperci szacują, że w Polsce na takich właśnie rachunkach jest od 1 mld zł do nawet 5 mld zł.

Do tej pory, by znaleźć rachunek po zmarłym, trzeba było udać się do każdego z 55 banków lub 50 SKOK-ów z indywidualnym pytaniem. Od 1 lipca problem całkowicie znika. Wszystko za sprawą senackiej nowelizacji, którą w ubiegłym roku przegłosowali parlamentarzyści, a podpisał prezydent Andrzej Duda. ##Jak odnaleźć konto po zmarłym? W jaki sposób po zmianach uzyskać informacje o koncie pozostawionym przez zmarłego członka rodziny? Nie trzeba szukać rachunków w każdym banku z osobna. Wystarczy udać się do najbliższego banku lub kasy spółdzielczej z prawomocnym postanowieniem sądu, które potwierdza prawo do spadku. To podstawowy warunek, bez którego bank ani SKOK nie udzieli żadnych informacji. W instytucji finansowej wypełnimy krótki wniosek a całą resztę zrobi już za nas system informatyczny - Centralna Informacja prowadzona przez Krajową Izbę Rozliczeniową.

Aplikacja stworzona przez KIR prześle zapytania o rachunki na dane nazwisko do wszystkich banków i SKOK-ów. Co ważne - każda z tych instytucji finansowych będzie miała obowiązek udzielenia odpowiedzi niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania zapytania. Następnie system wygeneruje raport, który trafi do banku, w którym został złożony wniosek o poszukiwanie kont po zmarłym. I w ten sposób spadkobierca dowie się o wszystkich kontach zmarłego już po jednej wizycie w dowolnej placówce banku i SKOK-u.

źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa

dhew8j9

W raporcie nie będzie informacji o saldzie takiego konta - wraz z dokumentem potwierdzającym prawo do spadku trzeba będzie się udać już do placówki konkretnej instytucji finansowej. Tam spadkobierca uzyska informacje o tym, ile pieniędzy jest na koncie i oczywiście będzie mógł je wypłacić. ##Nowe obowiązki banków To jednak nie koniec zmian wprowadzonych przez ubiegłoroczną nowelizację prawa. Banki i SKOK-i uzyskały obowiązek sprawdzania, czy właściciel konta żyje, jeżeli na rachunku nie było żadnej transakcji w przeciągu ostatnich pięciu lat. Dodatkowo przy zakładaniu rachunku przez klienta przedstawiciele instytucji finansowych będą musieli informować o możliwości wyznaczenia osoby z dostępem do konta po śmierci właściciela. W takim przypadku bank sam poinformuje taką osobę o możliwości wypłacenia pieniędzy z "uśpionego konta".

dhew8j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhew8j9