Trwa ładowanie...

Zniżki dla 3,4 mln osób

Rada Ministrów przyjęła projekt ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Karta przewiduje system zniżek dla rodzin zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Szacuje się, że zniżki obejmą nawet 3,4 mln osób. Rodziny będą mogły korzystać ze zniżek m.in. na bilety kolejowe już od lipca

Share
Zniżki dla 3,4 mln osób
Źródło: © nyul - Fotolia.com
d3958hf

Rada Ministrów przyjęła projekt ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Karta przewiduje system zniżek dla rodzin zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Szacuje się, że zniżki obejmą nawet 3,4 mln osób. Rodziny będą mogły korzystać ze zniżek m.in. na bilety kolejowe już od lipca.

- Zależy nam na promowaniu pozytywnego wizerunku rodziny wielodzietnej oraz na zapewnieniu jej konkretnego wsparcia. Karta Dużej Rodziny ma być ułatwieniem dla rodzin w dostępie do kultury, sportu, rekreacji - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze będą mieli możliwość korzystania z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

d3958hf

- Karta Dużej Rodziny pozwoli na obniżanie kosztów comiesięcznych wydatków dużych rodzin i umożliwi im aktywne spędzanie czasu. Liczę, że do współpracy zgłosi się wiele firm prywatnych, które zaoferują dużym rodzinom atrakcyjne zniżki – dodał minister Kosiniak-Kamysz.

Kto będzie mógł korzystać z karty? Rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana jest na czas orzeczenia o niepełnosprawności.

Kartę przygotował Zespół ds. Karty Dużej Rodziny przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W jego skład weszli przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP oraz przedstawiciel Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Projekt był konsultowany z partnerami społecznymi, w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej.

Pamiętajmy, że obecnie blisko sto gmin w Polsce realizuje podobne programy, np. łódzka karta dużej rodziny uprawnia do zniżek na basenie, lodowisku, w teatrach i komunikacji miejskiej. W Warszawie dzieci (rodziny z co najmniej czworgiem dzieci) nie płacą za przejazdy komunikacją miejską.

d3958hf

Na jakie konkretnie zniżki będą mogły liczyć rodziny? Według propozycji będzie to: 20 proc. zniżki na bilety na baseny, korty tenisowe, siłownie i lodowiska prowadzone przez centralne ośrodki sportu; 50 proc. mniej zapłacą za zwiedzanie Stadionu Narodowego, 40 proc. mniej za wejście do muzeów podległych Ministerstwu Obrony Narodowej. Zniżki obejmą również przejazdy pociągami PKP InterCity na terenie całego kraju. Nie wiadomo jednak, jeszcze w jakiej wysokości. Tańsze ma być także wydawanie paszportów.

Od 16 czerwca będzie można za darmo składać wnioski o karty w gminach. Dokumenty powinny trafić do rodzin już w lipcu. O jej przyznaniu nie będzie decydować wysokość dochodów. Będą je mogły wyrobić również osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Co ciekawe, do przedsięwzięcia zamierzają przyłączyć się niektóre duże firmy. Przykładem jest tu McDonald's, który rozważa zaoferowanie rodzinom wielodzietnym zniżek lub rabatów. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawia się Carrefour.

AK/WP.PL

d3958hf

Podziel się opinią

Share
d3958hf
d3958hf