Trwa ładowanie...
d7qfp1s
d7qfp1s
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Znowu powyżej 2400pkt.

Początek dzisiejszej sesji na GPW zaskoczył większość inwestorów. Po silnej zwyżce w USA i dobrej nocy w Azji spodziewano się silnej aprecjacji kursów już na otwarciu sesji, tymczasem nasz rynek, co prawda otworzył się na lekkim plusie, ale szybko przeszedł w strefę wartości ujemnych.
Share
d7qfp1s

Jak się okazało, byki przyczaiły się tylko na chwilę i po godzinie WIG20 szybko zaczął zyskiwać na wartości. Indeksy innych giełd europejskich zachowywały się podobnie, a lekko drożejący eurodolar stwarzał korzystny klimat do kupowania akcji. Kolejne godziny to dosyć leniwy handel w wąskim kanale zmienności, ale pod kontrolą byków. Osłabienie w Europie i osłabienie eurodolara nie wywołało specjalnego strachu na GPW, a ostatnie minuty sesji były wręcz demonstracją siły byków i w efekcie WIG20 zakończył sesję na dziennym maksimum (+1.37%). Szerokość rynku była zadowalająca, ponieważ na 216 spółek rosnących przypadło 98 spadających. Wartość obrotu zbliżyła się do 2 mld zł, co zważywszy na stonowany charakter sesji wskazuje na spokojne akumulowanie walorów.

Na rynku największych spółek brylowały Bioton (+5.00%), Pekao S.A. (+3.03%), BRE (2.95%), Lotos (+2.92%) i PKO BP (+2.50%). Na minusie zakończyły dzień tylko PBG, TPSA i PZU. Indeksy szerokiego rynku wypadły zdecydowanie gorzej niż WIG20, albowiem sWIG80 wzrósł o 0.64%, a mWIG40 tylko 0.41%. Jeżeli chodzi o spółki, to po otwarciu rynku wydawało się, że bohaterem dnia będą Police po informacji o zatwierdzeniu pomocy dla spółki przez Komisję Europejską, ale po piętnastoprocentowym plusie na otwarciu było już tylko gorzej i ostatecznie kurs wzrósł tylko o 3% przy największym wolumenie obrotów od 13 stycznia (673k). Ponad 10% wzrostu zanotowały Pollena (+11.15%) i Bytom (+10.60%). Pierwsza ze spółek niemal bez obrotu, druga wręcz przeciwnie, przy największym wolumenie od niemal trzech lat.

Dzisiejszy, solidny wzrost, przypieczętował bardzo dobry tydzień na GPW. Mam na myśli nie tylko tygodniowy, 6-procentowy wzrost WIG20, ale przede wszystkim bezdyskusyjne zakończenie korekty spadkowej, lub jej pierwszej fazy przy założeniu dłuższej i bardziej złożonej korekty. Na razie krótkoterminową inicjatywę odzyskały byki, a sesja z 26 maja nosi znamiona książkowej sesji odwrotu. Nieskromnie powiem, iż wydarzenia potoczyły się zgodnie ze scenariuszem, który nakreśliłem przed tygodniem. WIG20 bez specjalnych problemów nie tylko dotarł do strefy 2390-2400pkt., lecz także wyraźnie ją sforsował i wygląda na to, iż zwyżkę może kontynuować w poniedziałek. Sądzę jednak, że pierwsze sesje nadchodzącego tygodnia mogą przebiegać pod znakiem kontrolowanej korekty technicznej, tym niemniej średnioterminowe perspektywy dla naszego rynku są dobre. Ewentualne osłabienia GPW będą raczej okazją do budowania pozycji, niż powodem do obaw. Ważne wydaje się także to, iż proces, którego byliśmy świadkami na naszej giełdzie,
był także procesem globalnym. Wydaje się, że skala spadków na większości giełd w ciągu 2 miesięcy była na tyle duża, iż nie mogła pozostać niezauważona przez dużych, globalnych spekulacyjnych graczy i wykorzystana do gry na dynamiczne odbicie. GPW jest tego świetnym przykładem, albowiem w momentach największej paniki przecena indeksu w ujęciu dolarowym sięgała 30%. Sądzę, że w kolejnych tygodniach bardziej prawdopodobna jest gra na aprecjację kursów akcji rynków wschodzących i jednocześnie lokalnych walut tych rynków, co pozwala kapitałowi spekulacyjnemu zajmującemu pozycje w momencie największych negatywnych emocji, na księgowanie podwójnego zarobku. Z punktu widzenia AT osiągnięcie przez WIG20 w ciągu kilku najbliższych sesji strefy 2440-2460pkt. uważam za szczyt możliwości byków, ale prawdę mówiąc, aż tak pozytywny przebieg wypadków trochę by mnie zdziwił. W przypadku schłodzenia rynku ważnym poziomem, który nie powinien być przebijany, jest strefa 2330-2340pkt.

d7qfp1s

Sławomir Koźlarek
Makler DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d7qfp1s

Podziel się opinią

Share
d7qfp1s
d7qfp1s