Trwa ładowanie...
d5p3p8b

ZNP przeciw projektowi "pomostówek"

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się na plan pozbawienia nauczycieli możliwości skorzystania w przyszłości z emerytur pomostowych. Wzywa rząd do zmiany planów i zapowiada, że w przeciwnym razie będą protesty.

Share
d5p3p8b

Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje, by od przyszłego roku zmniejszyła się grupa zawodów, których przedstawiciele mogliby przechodzić na pomostówki. Oprócz nauczycieli prawo do wcześniejszych emerytur mają też stracić między innymi pocztowcy, drukarze, dziennikarze, artyści, energetycy.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz wyraził oburzenie, że nauczyciele pracujący w ogromnym stresie i hałasie nie znależli się na liście zawodów wykonywanych w szczególnych warunkach.

ZNP wystosował do minister pracy Anny Kalaty list z prośbą o ponowne umieszczenie nauczycieli na tej liście. Sławomir Broniarz zaznaczył, że nauczyciele tym razem nie ustąpią. Dodał, że na liście sporządzonej w ubiegłym roku przez ekspertów medycyny pracy nie było żadnych wątpliwości, że nauczyciel wykonuje swoją pracę w szczególnie uciążliwych warunkach.

Rząd zakłada, że docelowo na szybszą emeryturę będą przechodzić tylko nieliczni pracownicy. W okresie przejściowym takich grup zawodowych ma być 51. Wśród nich górnicy, marynarze, piloci. Ostatecznie prawo do wcześniejszych emerytur mają mieć tylko górnicy.

d5p3p8b

Podziel się opinią

Share
d5p3p8b
d5p3p8b