Trwa ładowanie...
d2x6m9u

Zobacz, na co ZUS wydaje nasze miliardy

207 mln poszło na siedziby w Szczecinie i w Warszawie, 1,8 mld na pensje pracowników, ile na organizowanie przetargów w stylu "bo oferta była za tania" - trudno policzyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zobacz, na co ZUS wydaje nasze miliardy
(WP.PL)
d2x6m9u

207 mln poszło na siedziby w Szczecinie i w Warszawie, 1,8 mld na pensje pracowników, ile na organizowanie przetargów w stylu "bo ta oferta jest za niska" - trudno policzyć.

Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja o niegospodarności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W lipcu TVP opisała przetarg na plastikowe karty identyfikacyjne, które służą do poświadczenia, że emeryci i renciści są ubezpieczeni. Przetarg musiał być powtórzony. Dlaczego? Bo według ZUS cena była "rażąco niska"! W końcu Zakład wybrał najdroższą ofertę opiewającą na 3,7 mln zł. Najtańsza propozycja była ponad trzy razy tańsza i wynosiła 1,1 mln zł.

Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej, która nakazała jeszcze raz przeanalizować propozycje firm. Nie wiele to dało. ZUS po raz kolejny wybrał tę najdroższą. Po kolejnym proteście wszystkie oferty mają być ocenione jeszcze raz. Sprawa jest w toku.

d2x6m9u

Tymczasem, jak podaje portal ngi24.pl, w Szczecinie budowana będzie nowa siedziba ZUS. Właśnie ogłoszono wyniki przetargu. Najlepszą złożyło konsorcjum firm w składzie Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko ze Szczecina oraz Zakład Wielobranżowy Usług Budowlanych Fasada ze Szczecina. Nowa siedziba Inspektoratu Miejskiego ZUS w Szczecinie przy ulicy Andre Citroena kosztować będzie 26,7 mln zł. Już za dwa lata będą mogli wprowadzić się do niej pracownicy.

Po 7 latach zakończono budowę Centrali ZUS przy ulicy Szamockiej w Warszawie. Jak można przeczytać w "Sprawozdaniu z działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za 2008 rok", do 1 stycznia 2009 roku wydano na ten cel 183,8 mln zł! Z czego tylko w zeszłym roku na ten cel przeznaczono ponad 45 mln zł.

Na powierzchni 26 tys. mkw. znajduje się np. 15 sal konferencyjnych. Jak łatwo policzyć, koszt budowy wyniósł ponad 7 tys. zł za mkw. Na antenie TV Biznes rzecznik ZUS stwierdził, że w porównaniu z innymi wydatkami to znowu nie taka duża kwota. Mówiąc o innych kosztach, przedstawiciel Zakładu miał na myśli wartość usług pocztowych, za pośrednictwem których ubezpieczyciel komunikuje się z obywatelami. I rzeczywiście, te kwoty robią wrażenie. ZUS nadał 52,8 mln przesyłek za ponad 103 mln zł! Jeden list kosztował prawie 2 zł. Na szczęście Poczta Polska, która jest przedsiębiorstwem państwowym, dała Zakładowi 15 procentowy upust…

Kryzys? Jaki kryzys

d2x6m9u

W sumie na wszystkie biura, remonty, zakupy samochodów, sprzętu, maszyn i urządzeń wydał ponad 330 milionów złotych. W ten sposób zmodernizowano budynek ZUS w Pucku, a 16 mln zł przeznaczono na poprawę warunków pracy i obsługi klienta oraz przystosowanie budynków dla osób niepełnosprawnych. Remonty obiektów ubezpieczyciela pochłonęły prawie 23 mln. Wszystkie ruchomości i nieruchomości muszą być oczywiście ubezpieczone… Na ten cel przeznaczono blisko 1 mln zł.

Do obsługi tak gigantycznej instytucji niezbędna jest ogromna liczba pracowników. Dokładnie 47 716 osób. Ich pensje to najwyższe koszty ZUS. Na wynagrodzenia przeznaczono 1 871 171 000 zł. A zatem przeciętna pensja w Zakładzie wynosi mniej więcej tyle, co średnia krajowa. Warto przy tym zaznaczyć że 50,2 proc. pracowników ma wykształcenie średnie, a 47,9 proc. wyższe. Co ciekawe, tylko 169 osobom ZUS refundował część opłat za studia.

Sporo pieniędzy Zakład wydał na KSI czyli Kompleksowy System Informatyczny. Budowana od 1999 roku (przez Prokom, później już jako Asseco Poland) platforma pochłonęła tylko w 2008 roku ponad 237 mln zł.

ZUS walczy o pieniądze

d2x6m9u

Na szczęście ZUS szuka też oszczędności. Obecnie ubezpieczyciel wdraża wraz z Telekomunikacją Polską plan oszczędnościowy. Dzięki włączeniu oddziałów do Grupy Biznes TP oraz zmianie taryf w kasie Zakładu zostanie 1,6 mln zł.

ZUS jest też całkiem niezły w ich pozyskiwaniu. W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka stara się o środki na zintegrowany system, dzięki któremu dostępne będą eUsługi.

Klienci uzyskają w ten sposób dostęp do swoich kont za pośrednictwem internetu. Podpisana umowa opiewa na ponad 100 mln zł.

170 mln zł z innych funduszy ma być z kolei wykorzystane na „Podniesienie jakości usług świadczonych przez ZUS na rzecz klientów zewnętrznych / płatników składek przez budowę i modernizację istniejącej infrastruktury informatycznej”. Aby żyło się nam lepiej. Wszystkim!

Komentarz rzecznika ZUS - Przemysława Przybylskiego: http://rzecznikzus.bloog.pl

Jan Kaliński
Wirtualna Polska

d2x6m9u

Podziel się opinią

Share
d2x6m9u
d2x6m9u