Trwa ładowanie...
d3vofdr
Parkiet

ZUS płaci wyższe emerytury

Gdzie rosną szybciej nasze emerytalne oszczędności - w ZUS czy w OFE? Do niedawna każdy wskazałby na fundusze.
Share
d3vofdr

*Gdzie rosną szybciej nasze emerytalne oszczędności - w ZUS czy w OFE? Do niedawna każdy wskazałby na fundusze. Bessa oddała jednak prymat ZUS, informuje "Parkiet". *

Obecna sytuacja na rynku ubezpieczeń emerytalnych jest więc odwrotem od tego, co obserwowaliśmy przez ostatnie lata. W 2007 roku oszczędności w OFE (przy jednakowych składkach) były większe średnio o 6,1 tys. zł. Później dystans między funduszami a ZUS malał, a ostatnie spadki na giełdzie oddały prymat państwowej instytucji.

"Parkiet" przedstawia kalkulację - osoba zarabiająca średnią krajową od lipca 1999 roku do października 2008 roku odprowadziła w ramach składki emerytalnej 18,5 tys. zł. W najlepszych Otwartych Funduszach Emerytalnych suma ta wzrosłaby do 22,4 tys. zł. W ZUS mielibyśmy o 600 zł więcej. Chyba, że oszczędności w ZUS porównalibyśmy do najsłabszego OFE. Wówczas różnica wzrosła by do poziomu 1,9 tys. zł. prawa

d3vofdr

Analitycy uspokajają - po kilku latach funkcjonowania nowego systemu emerytalnego widać, że kombinacja dwóch filarów działa nieźle. Ubezpieczeni nie mogą przecież wybrać jednego dostawcy emerytury za obowiązkową składkę. Ok. dwie trzecie ich pieniędzy trafia do ZUS.

W tym roku nasz kapitał w OFE może zmaleć nawet o 20 proc. jednak spadek ten nie będzie aż tak bardzo odczuwalny, ponieważ prognozy wskazują na ok. 14-procentową waloryzację ZUS.

d3vofdr

Podziel się opinią

Share
d3vofdr
d3vofdr