Trwa ładowanie...

Żywność ze znakiem bez GMO. Ministerstwo opracowało logo

Rysunek białej kukurydzy na zielonym, pionowym tle – taki projekt znaku żywności bez GMO opracowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło, że rozporządzenie trafiło do konsultacji społecznych.

Share
Żywność ze znakiem bez GMO. Ministerstwo opracowało logo
Źródło: Fotolia
d3r6lwp

Projekty logo są dwa. Obydwa to zielone prostokąty ustawione pionowo z umieszoną w nich z lewej strony rysunkiem białej kukurydzy. Na jednym wzorze pojawi się napis "bez GMO", na drugim "wyprodukowane bez stosowania GMO".

Pierwszy stosowany będzie przy oznakowaniu żywności oraz pasz, przy produkcji których nie stosowano GMO.

d3r6lwp

Drugi znak posłuży do oznakowania żywności pochodzenia zwierzęcego, w której niemożliwym jest ustalenie modyfikacji genetycznych, a także żywności składającej się z wielu składników, w tym również z produktów pochodzenia zwierzęcego. Konsument dostanie dzięki niej informację, że zwierzęta nie były karmione artykułami zawierającymi GMO.

Zobacz także: Alkohol w prezencie. Ekspert: cena nie rośnie z jakością

Oznakowanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku. Prezydent odpowiednią ustawę podpisał 11 lipca.

"Ustawa dąży do tego, aby dać konsumentom informację oraz prawo wyboru, przy zakupie produktów żywnościowych, czy w danym produkcie występuje modyfikacja genetyczna i czy w procesie wytwarzania produktów były wykorzystywane GMO" – uzasadniono konieczność powstania tej ustawy w komunikacie prasowym Kancelarii Prezydenta RP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r6lwp

Podziel się opinią

Share
d3r6lwp
d3r6lwp