Brunatny ranking banków! One też trują

Przemysł węglowy w Europie Środkowej swoje finansowanie zawdzięcza bankom z Europy i USA. Na liście największych dobroczyńców sektora wydobywczego znalazły się instytucje, które mają swoje oddziały w Polsce oraz te z czysto polskim kapitałem.

Brunatny ranking banków! One też trują
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

13.11.2013 | aktual.: 20.11.2013 14:22

Pierwsze miejsce w "brunatnym rankingu" banków zajął w naszym regionie Goldman Sachs, a tuż za nim znalazły się Citi i Deutsche Bank. W zestawieniu są też obecne ING (Bank Śląski), Societe Generale, BNP Paribas czy UniCredit (właściciel Pekao S.A.). Spośród podmiotów z polskim kapitałem najwyżej są Bank Gospodarstwa Krajowego i PKO BP.

Brunatny ranking banków w Europie Środkowej

Obraz
© (fot. Bank Track)

W rankingu wzięto pod uwagę łączną kwotę kredytów i gwarancji bankowych udzielonych sektorowi górnictwa węglowego w Europie Środkowej w latach 2011-2013.

Polska, Czechy i Niemcy to jeden z najważniejszych obszarów na węglowej mapie świata. Ze względu na wysoki poziom wydobycia ekolodzy przygotowujący raport na szczyt klimatyczny określili te państwa mianem "brunatnego trójkąta". Inwestycje sektora wydobywczego, np. projektowane kopalnie odkrywkowe powstają dzięki instytucjom finansowym.

- Piętnujemy dziś banki, których inwestycje w Europie Środkowej powodują ocieplenie klimatu, niszczą środowisko i szkodzą lokalnym społecznościom - przekonuje Yann Louvel z BankTrack.

Polityka banków w tej sprawie nie jest jednak jednoznaczna. - W rankingach najbardziej "zielonych banków" znajdziemy te same nazwy instytucji finansowych - przyznaje Yann Louvel z BankTrack. - Te same banki finansują również odnawialne źródła energii.

Możliwe więc, że za decyzjami kredytowymi największych banków stoi po prostu stara dobra zasada dywersyfikacji portfela.

Komentarz PKO BP
PKO Bank Polski podobnie jak większość dużych polskich banków jest zaangażowany w finansowanie branży energetyczno-paliwowej. Struktura paliwowa sektora produkcji energii (głównym paliwem jest węgiel kamienny i węgiel brunatny) określa zakres współpracy banków z dostawcami odpowiednich paliw.

Bank uczestniczy również w finansowaniu odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki wiatrowej. Finansowanie odbywa się poprzez bezpośrednie zaangażowanie kredytowe w projekty lub poprzez Fundusz Marquerite, którego jednym z założycieli jest PKO Bank Polski. Bank uczestniczy w finansowaniu m.in. takich farm wiatrowych jak: Darłowo, Taczalin, Kukinia czy też Tychowo.

Michał Zwoliński, specjalista PKO Bank Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)