Trwa ładowanie...
pracownik
08-12-2009 08:46

11 mln zł na pomoc dla byłych pracowników JBB w Łysych

11 mln zł przeznaczą urzędy pracy na pomoc dla byłych pracowników zakładu mięsnego w Łysych w latach 2009-2010 - poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Share
11 mln zł na pomoc dla byłych pracowników JBB w Łysych
d3pn3er

11 mln zł przeznaczą urzędy pracy na pomoc dla byłych pracowników zakładu mięsnego w Łysych w latach 2009-2010 - poinformowała rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Zakłady JBB prawie doszczętnie spłonęły pod koniec czerwca tego roku. Przed miesiącem, po częściowej odbudowie, wznowiły produkcję.

Z inicjatywy wojewody podjęto decyzję o wsparciu byłych pracowników zakładu przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie. W wyniku konkursu o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego powiat ostrołęcki (na terenie którego funkcjonował zakład) otrzymał 4,9 mln zł na program "Nowa perspektywa", zaś Centrum Wsparcia Regionalnego pozyskało 716 tys. zł na przedsięwzięcie "Akademia Kwalifikacji Łyse".

Celem projektów jest aktywizacja byłych pracowników JBB i ich rodzin poprzez staże, szkolenia, doradztwo zawodowe i pośrednictwo pracy. Oprócz tego uruchomiono dodatkowe punkty do obsługi bezrobotnych, zorganizowano dni aktywności zawodowej i giełdy pracy.

d3pn3er

Budżety gmin województwa mazowieckiego zamieszkałych przez byłych pracowników zakładu JBB otrzymały więcej o 532 tys. zł na pomoc społeczną. Uzupełniono braki w budżetach gmin Łyse, Myszyniec, Kadzidło w zakresie świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego. Ponadto dla dzieci pracowników JBB zorganizowano kolonie i półkolonie; 390 dzieci skorzystało z wyjazdów wakacyjnych. Według wojewody mazowieckiego łączna kwota dofinansowania wypoczynku wyniosła ponad 290 tys. zł

W ramach pomocy finansowej dla samorządów, które w wyniku pożaru zakładu utraciły wpływy z tytułu podatków, Minister Finansów przyznał gminie Łyse subwencję w wysokości 200 tys. zł.

Pożar Zakładów Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych wybuchł 29 czerwca 2009 roku. Całkowicie zniszczone zostały hale produkcyjne, magazyny, chłodnie oraz część biurowa. Straty oszacowano na ponad 1 mld zł. Zakład był największym pracodawcą na terenie północno-wschodniej części województwa mazowieckiego.

Przed pożarem JBB zatrudniały prawie 1,5 tys. osób, obecnie pracę znalazło tam 400 osób, ale na przełomie 2010-2011 zakład ma osiągnąć poziom produkcji i zatrudnienia sprzed pożaru. Kilka dni po tym tragicznym wydarzeniu w Łysych był premier Donald Tusk i obiecał pomoc państwa zarówno pracownikom, którzy z dnia na dzień stracili źródło utrzymania, jak i właścicielowi.

Jaka była przyczyna pożaru, wciąż nie wiadomo. Śledztwo w tej sprawie trwa, na razie nie ma żadnych dowodów na udział w zdarzeniu osób trzecich.

Zakończenie drugiego etapu odbudowy zakładu planowane jest na lato 2010 roku.

d3pn3er
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pn3er
d3pn3er