Trwa ładowanie...
pzu

25 mld od spółek z GPW

To może być rekordowy rok dla akcjonariuszy spółek notowanych na GPW. Według "Parkietu" wypłacą one aż 25 mld zł dywidend.

Share
25 mld od spółek z GPW
Źródło: Fotolia, fot: geografika
d2ydd4d

Gazeta pisze, że już teraz zyskiem dzielić chce się co trzecia notowana w Warszawie spółka. W sumie to 150 emitentów z Polski i zagranicy. A to nie koniec, bo wiele firm jeszcze nie zadecydowało czy wypłaci dywidendę.

Jeśli jednak spełnią się zapowiedzi i prognozy to w sumie wypłacona zostanie gigantyczna kwota 25 mld zł. To 2,5 mld zł więcej niż w rekordowym 2012 roku. Wszystko zależy jednak od czeskiego CEZ-u. Notowany przy Książęcej koncern energetyczny jeszcze nie zadecydował czy wypłaci 3 mld dywidendy. Analitycy twierdzą że jest to wielce prawdopodobne, a wtedy rekord zostanie pobity.

Jak podkreśla "Parkiet" spółki z GPW dają dziś większy zwrot niż obligacje skarbowe. Średnia stopa dywidendy to bowiem 6 proc. A papiery dłużne dają tylko 4,2 proc. Eksperci cytowani przez gazetę wskazują jednocześnie, że tak wysoki zysk z polskich spółek to ewenement nie spotykany ani na rynkach rozwiniętych, ani w naszym regionie.Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja na giełdzie to dużo większe ryzyko niż kupowania obligacji.

Kto wypłaci najwięcej? Oprócz wspomnianego CEZ-u miliardowe dywidendy szykują też PZU (2,936 mld zł), PGE (2,057 mld zł) czy Pekao (2,614 mld zł). Równy miliard da swoim udziałowcom także KGHM.

d2ydd4d

Podziel się opinią

Share
d2ydd4d
d2ydd4d