3 mln ton z zapasów interwencyjnych z Unii
Komisja Europejska uwolni na rynek 3 mln ton zbóż z zapasów
- powiedział w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.
Polska zwracała się do KE o interwencję na rynku zbóż, by ograniczyć wzrost
cen pasz, a co za tym idzie - żywca wieprzowego.
Na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa wspólnoty polski przedstawiciel powiedział: - Składaliśmy wniosek o uruchomienie sprzedaży zapasów z interwencji. KE dysponuje takimi zapasami na poziomie 5,7 mln ton. 2,7 mln ton KE zdecydowała się zostawić na pomoc dla najuboższych, a pozostałą pulę zboża przeznaczy na wspólny rynek w celu stabilizacji cen tak, żeby sytuacja na rynku paszowym uległa poprawie albo przynajmniej się nie pogarszała.
Niestety nie udało się przekonać unijnego komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa do postulowanej przez Polskę podwyżki ceny minimalnej w skupie zbóż. - W mojej ocenie był to bardzo dobry moment na zmianę ceny minimalnej. Gdy zmieniły się zasady na rynku unijnym, Polska ma zdecydowanie utrudniony dostęp do dużych rynków zewnętrznych, co jest związane z brakiem infrastruktury portowej (...). Ponadto pojawił się instrument zakupu przetargowego zboża, gdzie w przypadku nadwyżek dochodzi do sprzedaży poniżej cen interwencyjnych, nawet tak niskich jak obecnie - ubolewał cytowany przez PAP Sawicki.
Na rosnące ceny pasz narzekają hodowcy trzody chlewnej, którzy dopiero co wychodzą na prostą po ostrym spadku cen w skupie ich produkcji w latach 2007-08. O uwolnienie zbóż z unijnych zapasów zwracało się we wrześniu do KE także lobby producentów pasz, argumentując, że ceny na światowych rynkach wzrosły od czerwca o 40 proc. m.in. na skutek embarga na eksport zbóż z Rosji. Na drogie zboża wskazują w Polsce także organizacje piekarzy.
Autor: MJ