9 zdań, które nie mogą paść w rozmowie ze współpracownikiem
Oto lista pytań i zwrotów, które nie mogą paść podczas żadnej rozmowy ze współpracownikami. No chyba, że szukasz guza lub chcesz napytać sobie biedy
20.02.2014 | aktual.: 20.02.2014 16:18
.
1. „Jesteś w ciąży?”
To pytanie absolutnie zakazane. Jeśli koleżanka będzie chciała podzielić się z tobą taką wiadomością, zrobi to w odpowiednim dla niej momencie. Dopóki więc to nie nastąpi, musisz zachować takie uwagi dla siebie. Może się okazać, że jej bardziej okrągły wygląd wynika z zupełnie innej przyczyny.
2. „Zbieram na szefa, jeszcze nie wpłaciłeś swojej części”
Wielu pracowników nie ma ochoty partycypować w kosztach związanych np. z pożegnalnym prezentem dla szefa lub podarkiem na jego urodziny. A już prawdziwą katastrofą będzie drążenie tematu i pytanie o przyczyny takiej odmowy.
3. „Jesteś taka chuda, ty w ogóle cokolwiek jesz?”
Taka uwaga jest zupełnie nie na miejscu, nawet jeśli pochodzi od osoby, która faktycznie martwi się o wygląd kolegi lub koleżanki z pracy. Podobnie jest z pytaniem o przyczyny przybierania na wadze. To, w jaki sposób się odżywiamy jest sprawą prywatną i nie powinno podlegać ocenie otoczenia.
4. „To nie należy do moich obowiązków”
Każdemu czasem zdarza się robić coś, co przekracza zakres obowiązków. Jednak odmowa udzielenia pomocy współpracownikowi, który o nią prosi, nie jest zbyt mądrym posunięciem. Wyjdziesz na lenia i egoistę.
5. „Nowy kierownik jest prawdziwym osłem”
Po pierwsze, wypowiadanie skrajnie negatywnych opinii na temat szefa nie pomoże rozwojowi twojej kariery. Po drugie, nawet jeśli inni podzielają twoją opinię, pamiętaj, że tak naprawdę nie wiesz, czy za chwilę twoja uwaga nie zostanie przekazana pracodawcy.
6. „Słyszałem, że Kasia spotyka się z Sebastianem”
Z plotką trzeba uważać. Nawet, jeśli inni słuchają twoich rewelacji na temat życia pracowników, możesz stracić zaufanie swoich słuchaczy. Wezmą cię za osobę, która nie potrafi być dyskretna. Szczególnie źle widziane jest dzielenie się detalami dotyczącymi życia osobistego kolegów i koleżanek. Takie rozmowy mogą bardziej zaszkodzić tobie, niż bohaterom plotek.
7. "Ile masz lat?"
To pytanie bywa bardzo stresujące, zwłaszcza, jeśli po odpowiedzi pada komentarz, że wyglądasz potwornie młodo lub strasznie staro.
8. „Nieźle się wystroiłeś. Idziesz na rozmowę o pracę?”
Wyjątkowo wredne pytanie. Jeśli koleżanka lub kolega faktycznie wybiera się na spotkanie w sprawie pracy, zmuszasz ją do przyznania się (co jak wiadomo, może być różnie odebrane przez szefostwo) lub do kłamstwa. A jeśli wygląda lepiej niż zwykle, bo po prostu miała ochotę zmienić coś w swoim ubiorze, będzie się zamartwiła, że ty i tak jej nie uwierzysz.
9. „Ale mam kaca”
Dzielenie się ze współpracownikami wrażeniami związanymi z litrami alkoholu, które udało ci się pochłonąć zeszłej nocy, nie wydaje się zbyt rozsądnym pomysłem. Pozbycie się łatki biurowego opoja może nie być takie proste.
JK,WP.PL
na podstawie businessinsider.com