Trwa ładowanie...

Adwokat z abonamentu poradzi i zastąpi klienta przed sądem

Na polski rynek powoli wchodzi nowa forma biznesu prawniczego: świadczenie usług prawnika w zamian za zryczałtowaną miesięczną opłatę. Pomysł przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych.

Adwokat z abonamentu poradzi i zastąpi klienta przed sądemŹródło: Jupiterimages
d43gzv7
d43gzv7

Od niedawna usługi prawników na abonament proponuje Polakom firma z Konina. System Ochrony Prawnej to 150 prawników: adwokatów i radców gotowych w ciągu trzech dni od zgłoszenia potrzeby świadczyć klientowi, który wykupi abonament, pomoc prawną w każdym praktycznie miejscu w kraju.

Jak to ma działać? Kiedy konieczne stanie się skorzystanie z usługi prawnika: informacji, porady czy reprezentacji w sądzie, klient zadzwoni lub wyśle e-mail do biura obsługi, po czym zostanie umówiony na spotkanie z prawnikiem z najbliższej miejscowości (nie dalej niż 45 km od jego domu).

W ofercie są trzy pakiety usług: prawnik osobisty, prawnik rodzinny (maksymalnie dla czterech osób) oraz prawnik dla pracownika przeznaczony dla firm.

W dwóch pierwszych klient może otrzymać pomoc w zakresie prawa: karnego, pracy i dochodzenia odszkodowań komunikacyjnych. Trzeci jest ofertą dla pracodawców, którzy zechcą wzbogacić taką premią wynagrodzenie swoich pracowników (obejmuje prawo karne, dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych i zdrowotnych oraz postępowania wieczystoksięgowe).

d43gzv7

Abonamenty kosztują miesięcznie 39 zł, w pięciu największych miastach - 49 zł, z tym że rodzinny dla czterech osób - maksimum 122 zł.

- Przygotowujemy ten projekt od 2,5 roku - mówi Piotr Kaszyński, prezes konsorcjum Grupa Prawna IV Filar, które wdraża SOP. - Od roku system jest testowany w Wielkopolsce, a teraz planujemy wejść z nim na rynek ogólnopolski. Chcemy udowodnić, że usługi prawników mogą być dostępne dla osób słabiej zarabiających. Dajemy bezpieczeństwo prawne za rozsądną cenę.

Podobną działalność prowadzi już od pewnego czasu spółka Moi Prawnicy, która proponuje tzw. Programy Pomocy Prawnej. Oferta skierowana jest do pracodawców, którzy mogą kupować je dla swoich pracowników, podobnie jak abonamenty na opiekę medyczną. Stają się one wówczas motywacyjnym dodatkiem do wynagrodzenia.

Moi Prawnicy oferują trzy pakiety usług. Podstawowy obejmuje np. konsultacje telefoniczne, przygotowanie dokumentów prawnych, rozszerzony - konsultacje osobiste, reprezentację sądową. Pomoc prawna dotyczy spraw konsumenckich, nieruchomości, umów cywilnoprawnych, zabezpieczenia wierzytelności, spraw spadkowych, rodzinnych, administracyjnych, wykroczeń.

d43gzv7

W USA formuła ta, zwana Prepaid Legal Plans, cieszy się sporym powodzeniem. Wymyślili ją tamtejsi prawnicy, którzy muszą ostro ze sobą konkurować o klientów. Abonamenty na usługi prawnicze posiada kilkadziesiąt milionów Amerykanów, głównie z klasy średniej. Adwokaci połączeni prawniczą siecią oferują w takich systemach np. ulgowe ceny na swoje usługi, niektóre wręcz za darmo (np. pomoc przy przenoszeniu własności nieruchomości) czy dostęp do bazy wzorów dokumentów i formularzy prawnych.

Ireneusz Walencik
Rzeczpospolita

d43gzv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43gzv7