Akcje pracownicze na specjalnych warunkach

W maju na giełdę trafić ma PZU. Gdy jedenaście i pół roku temu Skarb Państwa sprzedawał akcje ubezpieczyciela holenderskiemu Eureko, prawo do 15 proc. walorów PZU otrzymało ponad 19 tys. jego pracowników.

Akcje pracownicze na specjalnych warunkach
Źródło zdjęć: © WP.PL

08.04.2010 12:53

Część sprzedała papierowe świadectwa, pozostali jednak, by w przyszłości móc obracać akcjami, muszą założyć rachunek w domu maklerskim (papiery będą zdematerializowane, czyli uzyskają status zapisu elektronicznego na rachunku).

Kolejny rekord?

Akcje Tauron Polska Energia otrzymało 29 tys. pracowników koncernu, który na giełdę trafi w czerwcu. Wkrótce dostanie je także 10 tys. pracowników już notowanej na parkiecie Enei. W sumie brokerzy mogą liczyć nawet na 60 tys. nowych klientów. W 2009 r., jak wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, Polacy otworzyli ponad 100 tys. rachunków i był to jeden z najlepszych wyników ostatnich lat.

Specjalna oferta

Dom Maklerski BZ WBK, chcąc przyciągnąć nowych klientów, proponuje posiadaczom akcji pracowniczych bezpłatne prowadzenie rachunku do końca 2011 r. (w wypadku akcjonariuszy Enei do końca 2012 roku). Poza promocją kosztuje to 55 zł. Prowizje od zleceń zostały natomiast obniżone do 0,33, z 0,39–1,7 proc. (w zależności od taryfy opłat i wartości zlecenia). Podobną ofertę skierował do akcjonariuszy PZU i Tauronu Beskidzki Dom Maklerski.

Poza bezpłatnym prowadzeniem rachunku do końca 2011 r. BDM oferuje także bezpłatną infolinię, za pośrednictwem której będzie udzielał wskazówek dotyczących m.in. sprzedaży akcji i rozliczenia podatku. Posiadacze akcji pracowniczych PZU, którzy skorzystają z usług ING Securities, zostaną zwolnieni z opłaty za prowadzenie rachunku w 2010 r. (poza promocją wynosi 44 zł). Prowizję dla pracowników PZU i Tauronu obniżyło do 0,29 proc. także Biuro Maklerskie Alior Banku. Standardowo wynosi ona 0,29–o, 95 proc. wartości zlecenia.

Nie będzie łatwo

Ściągnięcie nowych klientów będzie trudne, ponieważ w uprzywilejowanej pozycji są domy maklerskie, które współpracują przy prywatyzacji. Tak było w wypadku LW Bogdanka. Dom Inwestycyjny BRE Banku, który oferował akcje kopalni przed jej debiutem w czerwcu 2009 r., teraz obsługuje pracowników uprawnionych do otrzymania akcji. Przed giełdowym debiutem PZU księgę popytu będą prowadzić PKO BP i DM Banku Ochrony Środowiska. Dom Maklerski Trigon obsługuje pracowników Tauronu przy zamianie akcji spółek konsolidowanych.

Sergiusz Sachno
PARKIET

pzuakcjegpw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)