Trwa ładowanie...
apteka
10-12-2012 11:54

Apteki bez leków! Koniec roku zaskoczy pacjentów

Pod koniec grudnia w aptekach może zabraknąć leków. Dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w te, które przyjmujemy codziennie. Ponieważ od nowego roku obniża się marża hurtowa i apteczna na leki, to właściciele będą zmniejszać swoje zapasy. Zgodnie z zapisami ustawy farmaceutycznej od nowego roku marże te obniżają się o jeden procent.

Apteki bez leków! Koniec roku zaskoczy pacjentówŹródło: AFP, fot: PAUL J. RICHARDS
d15b7yx
d15b7yx

Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że aptekarze chcą zmniejszyć swoje straty wynikające z obniżki marży. Według niego, są już pierwsze sygnały z aptek, które chcą zredukować swoje zapasy. Tłumaczył, że jeśli średnia apteka ma miesięcznego obrotu 70-80 tysięcy, to każdy procent straty ma znaczenie.

Prezes Stachnik radzi pacjentom wcześniej zaopatrzyć się w leki. Według niego, najlepiej przedstawić swoje recepty w "zaprzyjaźnionej aptece", a ta na pewno zgromadzi potrzebne preparaty. Przypomniał, że rok temu panika zakupowa była związana ze zmianą cen, ale podobnie może być teraz.

Również Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w rozmowie z IAR, namawia do wcześniejszego zakupu leków. Podkreśla on, że nie trzeba panikować, ale recepty lepiej zrealizować wcześniej i nie zostawiać ich na koniec grudnia. Tłumaczy, że przełom roku będzie trudny dla aptekarzy, bo oprócz obniżki marży będzie nowe obwieszczenie dotyczące wykazu leków refundowanych. Dlatego trudno przewidzieć, jak w rezultacie zmienią się ceny leków.

d15b7yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15b7yx