Atrakcyjny wizerunek pracodawcy
Każda firma powinna dbać o atrakcyjny wizerunek siebie jako pracodawcy zarówno na rynku pracy, jak i wśród swoich pracowników.
07.12.2010 | aktual.: 07.12.2010 12:57
Przedsiębiorstwa, które są postrzegane jako atrakcyjni pracodawcy, nie tylko przyciągają najbardziej utalentowanych pracowników, ale też zyskują zaufanie konsumentów. Dlatego proces kształtowania wizerunku pracodawcy (employer brandig) staje się dla wielu firm priorytetem i jest uważany za kluczowy czynnik sukcesu w dłużej perspektywie.
Employer branding to długoterminowa strategia przyciągania, angażowania i zatrzymywania najbardziej utalentowanych pracowników w organizacji. Wewnętrzny emloyer branding ma na celu integrowanie, motywowanie i angażowanie zespołu i tym samym ograniczenie chęci odejścia z pracy, zaś zewnętrzny skupia się na przyciągnięciu i zatrzymaniu utalentowanych pracowników.
Kluczem do sukcesu jest spójność wewnętrznej i zewnętrznej marki pracodawcy. Wszystkie praktyki zarządzania zasobami ludzkimi powinny być prowadzone spójnie z wartościami, jakie pracodawca komunikuje zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz organizacji.
Firmy, którzy chcą zbudować i utrzymać atrakcyjny wizerunek pracodawcy, powinny zwrócić uwagę na najważniejsze trendy w zakresie działań employer brandingowych. Sytuacja gospodarcza, otoczenie konkurencyjne, warunki, w jakich działa firma, a nawet ludzie, którzy w niej pracują wciąż się zmieniają. Dlatego tylko pracodawcy, którzy będą umieli zarządzać zmianą, mają szansę na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku. W dobie globalizacji właściwie nie da się ograniczyć procesu budowania wizerunku do jednego kraju czy regionu, dlatego przedsiębiorstwo, które chce odnieść sukces, powinno pomyśleć o globalnej strategii wizerunkowej.
Pracodawcy muszą również pamiętać, że o najbardziej utalentowanych pracowników, będą musiały konkurować z innymi firmami. O wiele trudniejsze od pozyskania dobrego pracownika, może się okazać zatrzymanie go w firmie. Dlatego wiele firm przyjmuje strategie employer brandingowe w celu zabezpieczenia długoterminowych potrzeb pracowników, a inne dodatkowo zwiększają aktywności wizerunkowe wobec profesjonalistów i specjalistów.
Informacje, które pracodawca przekazuje na rynek pracy, muszą być autentyczne, przejrzyste i obecne w firmie. W przeciwnym razie nowi pracownicy szybko rozczarują się nową pracą i od razu zaczną się rozglądać za nową posadą. Istnieje również ryzyko zdemaskowania przez pracowników, którzy coraz częściej za pośrednictwem kanałów online dzielą się swoimi opiniami i doświadczeniami z całym światem. Takie wytknięcie firmie kłamstw lub nieścisłości w materiałach promocyjnych z pewnością nie wpłynie dobrze na jej wizerunek jako pracodawcy.
Źródło:HRNews
Na podstawie: Universum Top 100, Wewnętrzny i zewnętrzny wizerunek pracodawcy, s.5; Czas na Strategiczny employer branding, s.10