Trwa ładowanie...

Bank Światowy: wzrost PKB w krajach UE-11 przyspieszy w br. do 1,3 proc.

Wzrost gospodarczy w nowych krajach członkowskich UE wraz z Chorwacją (UE-11) przyspieszy z 0,9 proc. w 2012 r. do 1,3 proc. w tym roku - prognozuje Bank Światowy. Dla Polski bank przewiduje spadek dynamiki PKB z 2,2 proc. w 2012 r. do 1,5 proc. w 2013 r.

Share
Bank Światowy: wzrost PKB w krajach UE-11 przyspieszy w br. do 1,3 proc.
Źródło: WP.PL
d37otv8

- Recesja w strefie euro nadal osłabia wyniki gospodarcze krajów UE-11. Obecnie oczekuje się, że wzrost gospodarczy w 2012 r. będzie słabszy od przewidywanego w prognozach sprzed sześciu miesięcy i wyniesie ok. 1 proc. - powiedziała podczas prezentacji raportu regionalnego ekonomistka Banku Światowego Gallina Vincelette.

- W 2013 r. oczekujemy, że nastąpi lekkie ożywienie, do poziomu 1,3 proc. W sytuacji zwiększonej niepewności nawet tak skromny wzrost gospodarczy zakłada, że polityka przyjęta dla strefy euro zostanie pomyślnie wdrożona, by uniknąć znaczącego pogorszenia na międzynarodowych rynkach finansowych - dodała.

d37otv8

W opublikowanym w środę raporcie globalnym prognoza wzrostu PKB dla Polski na 2013 r. to 1,6 proc.

- Różnica w prognozach między raportami wynika z tego, że przygotowały je różne zespoły. Czwartkowy raport przygotowany jest przez zespół regionalny, a środowy przez globalny - powiedziała ekonomistka warszawskiego biura BŚ Ewa Korczyc.

Ekonomiści warszawskiego biura BŚ oceniają, że potencjalny poziom wzrostu PKB w Polsce wynosi ok. 3,0-3,5 proc.

Zdaniem zespołu BŚ można się spodziewać dalszych obniżek stóp procentowych.

d37otv8

- Myślimy, że rozpoczęty w listopadzie cykl luzowania polityki pieniężnej będzie kontynuowany - powiedziała Korczyc podczas prezentacji raportu. - Rozważając kwestię przyjęcia euro, znaczenie ma nie tylko konwergencja nominalna, ale i realna. Podstawowa sprawa to poprawa konkurencyjności gospodarki - dodała.

- Trudno rekomendować dziś szybkie przyjęcie euro krajowi takiemu jak Polska, ponieważ reguły gry w strefie euro nie są do końca ustalone - zaznaczyła.

d37otv8

Podziel się opinią

Share
d37otv8
d37otv8