Trwa ładowanie...

Banki Polaków

Prawie 2 miliony rodaków rozsianych po całej Europie to łakomy kąsek dla biznesu. Wyczuli to najpierw producenci żywności i alkoholi, wydawcy polskich gazet i właściciele sklepów z polską obsługą, a teraz coraz śmielej po polskiego klienta żyjącego za granicą sięgają banki. Obsługę po polsku znajdziemy już w kilku krajach.

Banki PolakówŹródło: WP.PL
dgs8biu
dgs8biu

Prawo pozwala nam, bez dodatkowych zezwoleń, założyć rachunek bankowy w dowolnym państwie należącym do Unii Europejskiej, a także w pozostałych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i do OECD. Jako pierwszy potencjał tkwiący w zarobkach Polaków dostrzegł bank irlandzki AIB należący do tej samej grupy finansowej co BZ WBK. Już w połowie 2006 roku w jego oddziale w centrum Dublina pojawiła się polska obsługa.

_ Dbamy, by Polacy mieli możliwość załatwienia spraw w swoim języku. W tym celu zatrudniamy chętnie Polaków, by w każdym naszym oddziale była osoba, która może się porozumieć z rodakami nie mówiącymi po angielsku. Uruchomiliśmy też infolinię po polsku. Dziś ponad 50 proc. naszych nowych klientów to właśnie Polacy _ - mówi Fintan Nixon, dyrektor oddziału AIB z polską obsługą w Dublinie.

dgs8biu

Można się spodziewać, że pierwsze banki za granicą z ofertą dla Polaków i obsługą w języku polskim nieźle na tym wyjdą. Nasi rodacy inwestują bowiem zarobione pieniądze. Dlatego Money Expert, niezależny doradca finansowy, jako pierwszy otworzył w Dublinie oddział. Nowa placówka powstała w ubiegłym roku z myślą o promocji za granicą usług świadczonych przez firmę na polskim rynku.

Od kilku dni Postbank należący do ING w Holandii oferuje Polakom zatrudnionym w tym kraju obsługę bankową w języku polskim. To kolejny bank po ING w Belgii, który ułatwia obsługę Polakom. Oferta powstała w ramach projektu ING Family, mającym na celu współpracę spółek ING z różnych krajów w zakresie oferty dla emigrantów.

_ Polacy należą do najliczniejszej grupy nowych emigrantów w Holandii, jest ich w tym kraju około 150 tysięcy. Wielu z nich napotyka problemy z otwarciem konta bankowego, przesyłaniem pieniędzy do swoich rodzin w Polsce lub otrzymywaniem wynagrodzeń od holenderskich pracodawców. ING oferując obsługę po polsku w Holandii chce ułatwić życie wielu Polakom _ - powiedział Roman Jędrkowiak, dyrektor marketingu ING Banku Śląskiego.

W Holandii obsługa w języku polskim jest udostępniana jednak telefonicznie i płatnie, kosztuje 10 centów za minutę. Można jednak uzyskać szczegółowe informacje na temat otwarcia rachunku, wymaganych dokumentów oraz adresu najbliższej placówki Postbanku, która oferuje specjalny pakiet dla klientów z Polski.

Beata Sypuła
POLSKA Dziennik Zachodni

Z oferty BZ WBK możesz skorzystać na stronie Pasażu Finansowego WP.
Z oferty ING Banku Śląskiego możesz skorzystać na stronie Pasażu Finansowego WP.

dgs8biu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgs8biu