Bankomaty wylatują w powietrze. W Europie dzieje się coś bardzo niedobrego
Skończyły się czasy wymachiwania bronią i napadów na bank. Teraz złodzieje wysadzają w powietrze bankomaty. Używają przy tym nierzadko silnych materiałów wybuchowych, mogących uszkodzić budynki, w których mieszczą się automaty do wypłaty pieniędzy - podaje portal niemieckiego tygodnika "Spiegel". To już plaga w wielu europejskich krajach.
24.10.2022 | aktual.: 24.10.2022 10:46
W placówkach bankowych przechowuje się coraz mniej gotówki, za to z bankomatów gangi mogą stosunkowo szybko ukraść setki tysięcy euro. - W coraz większym stopniu zagrożone mogą być przypadkowe osoby. Wiele bankomatów znajduje się w supermarketach czy na handlowych ulicach. Sprawcy są wyjątkowo pozbawieni skrupułów, nie interesuje ich bezpieczeństwo ludzi, tylko pieniądze – ocenia rzeczniczka Europolu Claire Georges, cytowana w niedzielę przez portal tygodnika "Spiegel".
- Policja jest bardzo zaniepokojona narastającą przemocą. Do ataków coraz częściej używane są wyjątkowo mocne materiały wybuchowe, mogące spowodować nawet zawalenie się budynków i śmierć niewinnych ludzi – dodaje Georges. A niemiecki tygodnik komentuje: "skończyły się czasy wymachiwania bronią i napadów na bank". Teraz celem rabusiów są bankomaty, a bronią - materiały wybuchowe.
Plaga w wielu krajach
Zuchwałość złodziei rośnie w wielu europejskich krajach. Dotyczy to m.in. Niemiec, państw Europy Południowej i bałtyckich. Gangi zajmują się nie tylko wysadzaniem bankomatów w powietrze, ale szkolą też z tego innych. Jak podaje "Spiegel", w ubiegłym roku holenderscy śledczy dzięki pomocy Europolu odkryli w pobliżu Utrechtu ośrodek, w którym prowadzone były szkolenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przestępcy często działają na skalę międzynarodową. Niemal połowa sprawców podejrzanych o ataki w Niemczech w 2021 roku przyjechała z Holandii. - Uciekają ze skradzionymi łupami, czasami przekraczając granicę nawet z prędkością 250 km na godzinę – opisuje Claire Georges.
Coraz więcej ataków
Niemiecki Federalny Urząd Policji Kryminalnej zarejestrował w zeszłym roku 287 ataków na bankomaty, podczas gdy rok wcześniej było to 268, a w roku 2022 spodziewany jest kolejny silny wzrost.
W Holandii do września zarejestrowano już tyle napadów z użyciem materiałów wybuchowych, co w całym poprzednim roku. Problem potężnych eksplozji w dzielnicach mieszkalnych dotyka w szczególności Amsterdamu.