Trwa ładowanie...

Bat na lewe zwolnienia

Od 2014 r. szykuje się rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Papierowe blankiety zostaną zastąpione przez elektroniczny system, który pozwoli ZUS błyskawicznie sprawdzić, czy pracownik nie symuluje choroby - donosi "Rzeczpospolita".

Bat na lewe zwolnieniaŹródło: Jupiterimages
dt5hpim
dt5hpim

Informację o wystawieniu zwolnienia przez lekarza pracodawca i ZUS otrzymają zaraz po jego pojawieniu się w systemie.

Nowe rozwiązanie pozwoli przede wszystkim na kontrolowanie krótkich zwolnień lekarskich - mówi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Liczy, że ze zmian najbardziej będą zadowoleni pracodawcy.

- Czekaliśmy na to od dłuższego czasu - nie kryje ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska. Jak mówi, teraz pracownik ma 7 dni na dostarczenie zwolnienia pracodawcy, a nawet więcej, jeśli wyśle je pocztą. - W efekcie informacja o chorobie dociera do firmy praktycznie po zakończeniu zwolnienia, więc trudno skontrolować, czy pracownik faktycznie jest chory, czy też wyjechał na egzotyczne wakacje lub remontuje mieszkanie - podkreśla Zakrzewska.

dt5hpim

Nowe rozwiązanie dotyczące zwolnień lekarskich to kolejny kolejna z serii reform, zmierzających do pozbawienia osób nieuprawnionych do tego z korzystania pomocy państwa. Wdrożenie systemu to pierwszy etap, drugi - jak można się spodziewać - wzmożone kontrole pracowników pozostających na L4.

W ubiegłym roku ZUS wypłacił ponad 12 miliardów złotych zasiłków chorobowych prawie 3 milionom pracowników, osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz zleceniobiorcom. Spędzili oni na zwolenieniach 160 milionów dni. Każdy z nich wykorzystał więc ponad 50 dni płatnego wolnego. W tym samym czasie ZUS skontrolował 620 tys. osób pobierających zasiłki i zakwestionował wypłaty w prawie co dziesiątym przypadku.

dt5hpim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt5hpim