Trwa ładowanie...

Benzyna poniżej 5 zł i będzie tanieć

Ceny benzyny spadają i będą spadać - twierdzą analitycy. Już teraz na niektórych stacjach można kupić paliwo poniżej 5 zł. Powody do zadowolenia mogą mieć również kierowcy tankujący olej napędowy. Gorsze prognozy dotyczą LPG.

Share
Benzyna poniżej 5 zł i będzie taniećŹródło: PHILIPPE HUGUEN/AFP
d3y61kk

Psychologiczna granica została złamana. Według portalu cenapaliw.pl na kilku stacjach w Polsce ceny najpopularniejszej benzyny PB95 spadły poniżej 5 zł za litr.

"Benzyna na stacjach poniżej pięciu złotych to jeszcze przypadki incydentalne, ale faktem jest, że średnie ceny tego paliwa są coraz bliżej tegorocznego minimum. Ostatnie tygodnie roku powinny przynieść dalsze obniżki na rynku paliw, które będziemy zawdzięczać przecenie na rynku naftowym" - twierdzą analitycy e-petrol.pl. Według ich wyliczeń średnia cena Pb95 wynosi w Polsce 5,35 zł, a w przyszłym tygodniu może spaść nawet o kolejne 13 gr.

Potwierdzają to analitycy BM Reflex, którzy co prawda średnią cenę benzyny na stacjach wyliczyli na 5,36 zł, czyli o 1 gr więcej, ale za to przewidują, że paliwo będzie tanieć co najmniej do 15-20 listopada.

d3y61kk

Mniej zapłacić trzeba również za lepszą gatunkowo benzynę Pb98. Jej średnia cena wynosić będzie 5,60-5,63 zł.

Tańszy olej, droższy gaz

Od połowy września tanieje też olej napędowy, choć jego cena spada nieco wolniej. Średnio za litr ON trzeba zapłacić 5,44 zł, czyli o 25 gr mniej niż jeszcze dwa miesiące temu.

Trend wzrostowy dotyczy za to cen autogazu. Litr LPG podrożał od 20 sierpnia o ponad 30 gr i kosztuje średnio 2,60-2,62 zł. Jednak jak podkreślają analitycy BM Reflex, wszystkie paliwa są obecnie tańsze niż przed rokiem. Za benzynę Eurosuper 95 płacimy o około 25 gr/l mniej, za olej napędowy o 23 gr/l, a za autogaz o około 9 gr/l mniej niż rok temu.

Utrzymaniu niskich cen na stacjach sprzyja sytuacja na rynku naftowym. Cena ropy Brent spadła do 103 dolarów za baryłkę, czyli jest na najniższym poziomie od czerwca.

d3y61kk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y61kk
d3y61kk