Trwa ładowanie...

Bezpłatne leki dla seniorów w 2020 r. Będzie łatwiej o receptę

Po receptę na bezpłatne leki senior musi udać się do lekarza rodzinnego. Od nowego roku jednak wystawi mu ją m.in. lekarz w szpitalu - dzięki e-recepcie.

Share
Bezpłatne leki dla seniorów w 2020 r. Będzie łatwiej o receptę
Źródło: Pixabay.com
d3keb4e

Bezpłatne leki mogą przepisać wyłącznie lekarze rodzinni. To miało być zabezpieczenie Ministerstwa Zdrowia przed nielegalnym handlem lekami.

Jak informuje "Super Express" od 2020 roku seniorom powyżej 75. roku receptę wypiszą również lekarze w przychodniach specjalistycznych oraz szpitalach. Wszystko dzięki e-receptom, które darmowe leki przypiszą do indywidualnego konta pacjenta. Oprócz tego zarejestrują to na specjalnej platformie internetowej P1.

Jest jednak jeden haczyk - ułatwienia w wypisywaniu recept wejdą w życie dopiero w lipcu przyszłego roku. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z dziennikiem tłumaczy to faktem, że system zostanie zasilony "dużą liczbą danych potrzebnych do weryfikacji przepisanych leków".

Zobacz też: Darmowe leki dla kobiet w ciąży będą dostępne od 1 lipca

Ustawa dotycząca darmowych leków obowiązuje od 1 września 2016 roku. Zakłada ona, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez Ministra Zdrowia (tzw. liście "S").

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3keb4e

Podziel się opinią

Share
d3keb4e
d3keb4e