Bezrobotne kobiety ze Śląska biorą się za siebie!

Większość z nich edukację zakończyła na szkole podstawowej lub zawodowej. Bywa, że nigdy nie pracowały. Zajmowały się dziećmi, domem. Nie marzyły o karierze. Teraz połączyło je jedno, postanowiły powiedzieć "dość bezrobociu" i wyjść z życiowego dołka

Bezrobotne kobiety ze Śląska biorą się za siebie!

05.05.2010 | aktual.: 05.05.2010 11:34

Pochodzą z całego Śląska, mają od 20 do 50 lat. Większość z nich edukację zakończyła na szkole podstawowej lub zawodowej. Część porzuciła swoją edukację, niektóre zostały do tego zmuszone trudną sytuacją materialną lub wczesnym macierzyństwem. Bywa, że nigdy nie pracowały. Zajmowały się dziećmi, domem. Nie marzyły o karierze. Teraz połączyło je jedno, postanowiły powiedzieć "dość bezrobociu" i wyjść z życiowego dołka.

Aż 50 kobiet m.in. z Chorzowa, Sosnowca, Rudy Śląskiej rozpoczyna w Katowicach naukę nowego zawodu, który ma dać im umiejętności, ale także pracę. Kobiety do wyboru mają - zostać profesjonalną nianią, opiekunką osoby starszej albo pomocą biurową. Wszystkie musiały także nauczyć się języka obcego – niemieckiego lub angielskiego. Nauka jest bezpłatna, płaci Unia Europejska z EFS. Projekt unijny „Odważnie w przyszłość” realizowany jest przez Centrum Szkoleniowe Structura. Jego I etap właśnie ruszył. Na II wciąż trwa nabór. Potrwa do 11 czerwca. Łącznie nowego zawodu nauczy się 100 kobiet

Na Śląsku więcej roboty dla mężczyzn

Pod koniec marca ponad 51% zarejestrowanych w śląskich urzędach pracy stanowiły kobiety. Najwięcej w Pszczynie i Mysłowicach aż 58% – wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Także 50 bezrobotnych kobiet biorących udział w projekcie „Odważnie w przyszłość” stanowi część tej statystyki. Powody, dla których pozostają bez pracy są różne. Masowe zwolnienia, macierzyństwo, brak edukacji i pieniędzy, żeby wyjść na prostą. Ale także długi staż na etacie bezrobotnej, który zniechęca wielu pracodawców.

- Wiele z tych kobiet nie pracuje od lat, przez co ich umiejętności i wiedza straciły na ważności i nie odpowiadają oczekiwaniom pracodawcy. Kobiety są zarejestrowane w UP, ale nie ma pracy, bo kwalifikacje nie te albo ich zupełny brak – mówi Mateusz Ślezioński z Centrum Szkoleniowego Structura. I dodaje: Część z nich zakończyła swoją edukację na szkole podstawowej. Porzuciła ją, albo była do tego zmuszona przez życie. Wiele z nich to matki samotnie wychowujące dzieci. Wykluczone z rynku pracy z powodów materialnych, ale także powodu sytuacji rodzinnej - dodaje.

100 kobiet z nowym zawodem!

Przygotowany przez Structurę projekt „Odważnie w przyszłość” w całości finansowany przez EFS ma przywrócić 100 bezrobotnych kobiet z województwa śląskiego, na rynek. Pomagając im nie tylko w podniesieniu kwalifikacji, ale także w znalezieniu pracy. Projekt realizowany przez Structurę przygotowuje kobiety zarówno do pracy w Polsce, jak również do pracy w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Niemczech, przede wszystkim dzięki intensywnej nauce języka. W sumie szkolenia składają się z 202 godzin teorii i praktyki.

– W pierwszym etapie każda z uczestniczek bierze udział w szkoleniu językowym. Do wyboru są język niemiecki i angielski, na poziomach podstawowym lub średniozaawansowanym. Po ukończeniu tego etapu i uzyskaniu certyfikatu językowego, uczestniczki projektu mogą wybrać swoją specjalizację zawodową – wyjaśnia Ślezioński.

Kobiety mają do wyboru szkolenia z zakresu: opieki nad dzieckiem, opieki nad osobą starszą lub niepełnosprawna i pomoc biurową. – Każda z uczestniczek kursu opieki nad dzieckiem pozna podstawy wychowania maluchów, etapy rozwoju psychofizycznego a także zagadnienia prawne opieki. Podobnie uczestniczki kursu opieki na osobami starszymi. W programie znajdują się zarówno psychologiczne aspekty opieki, dietetyka jak również rehabilitacja. Szkolenia silny nacisk kładą także na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy – wyjaśnia Ślezioński.

Po pierwszym naborze w projekcie udział weźmie 50 kobiet. II nabór właśnie ruszył. Kolejne 50 kobiet ma szansę wziąć udział w szkoleniach. Udział w projekcie jest bezpłatny. Unia Europejska pokrywa wszelkie koszty związane ze szkoleniem. II nabór potrwa do 11 czerwca 2010.

kobietyszkoleniabezrobocie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)