Trwa ładowanie...
d4m7p4v

BIEC: WPI wzrósł w marcu, ale to jeszcze nie odwrót od tendencji deflacyjnych

Warszawa, 15.04.2015 (ISBnews) -Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w marcu br. wzrósł o 0,1 punktu m/m po 10 miesiącach spadków i wyniósł 74,6 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy podkreślają jednak, że to jeszcze nie jest odwrót od tendencji deflacyjnych.

Share
d4m7p4v

"Zbyt wcześnie jeszcze aby traktować tę zmianę jako zapowiedź odwrotu od deflacyjnych tendencji. Tym bardziej, że jedynie składowe dotyczące oczekiwań producentów wskazują na nasilenie się nastrojów proinflacyjnych. Pozostałe składowe działają w kierunku spadku lub stabilizacji cen konsumpcyjnych" - czytamy w raporcie.

Od trzech miesięcy stopniowo nasilają się oczekiwania przedsiębiorców na wzrost cen produktów przez nich wytwarzanych. Na razie przewaga tych, którzy planują w najbliższym czasie podnieść ceny nad tymi, którzy planują obniżki jest niewielka - zaledwie 3% i dotyczy zaledwie 9 spośród 22 branż. Jednak w branży paliwowej przewaga ta sięga blisko 30%, podkreśla BIEC.

"Tendencje do obniżania cen dominują natomiast wśród firm produkujących trwałe dobra konsumpcyjne. Świadczy to o słabej odbudowie popytu wewnętrznego pomimo utrzymującej się od kilku miesięcy dodatniej dynamiki wzrostu wynagrodzeń oraz postępującej stabilizacji na rynku pracy" - wskazują analitycy.

Niewielki wzrost wskaźnika cen surowców odnotowany w lutym br. okazał się zjawiskiem krótkotrwałym. Marcowe dane informują o jego ponownym spadku, głównie za sprawą niższych cen surowców energetycznych, a w szczególności niższej ceny ropy naftowej, podano także w materiale.

(ISBnews)

d4m7p4v

Podziel się opinią

Share
d4m7p4v
d4m7p4v