Blue Monday 2020. Fakty i mity dotyczące rzekomo "najbardziej depresyjnego" dnia w roku

Nazwa Blue Monday powstała z pomysłu Cliffa Arnalla i określa rzekomo najbardziej depresyjny dzień w roku, czyli trzeci poniedziałek stycznia. Według autora, tego dnia kumulują się różne "negatywne czynniki pogodowe, psychologiczne i ekonomiczne", powodując u wielu osób zły nastrój.

Blue Monday 2020. Fakty i mity dotyczące rzekomo "najbardziej depresyjnego" dnia w roku
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Jakub Stasiak

20.01.2020 15:45

Blue Monday 2020. Fakty i mity dotyczące rzekomo "najbardziej depresyjnego" dnia w roku

Termin Blue Monday uznawany jest za "pseudonaukowy". Jak odkrył Ben Goldacre, prowadzący w "The Guardian" rubrykę Bad Science, skupiającą się na opisywaniu i demaskowaniu pseudonaukowych odkryć i oszustw, przed publikacją prasową artykułu, agencja reklamowa Porter Novelli skontaktowała się z pokaźną liczbą wykładowców uniwersyteckich, oferując wynagrodzenie w zamian za umieszczenie ich nazwisk w artykule.

Blue Monday wprowadził w 2004 roku Cliff Arnall – brytyjski psycholog, pracownik Cardiff University. Wyznaczył on datę "najgorszego dnia roku" za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).

Blue Monday 2020. Fakty i mity dotyczące rzekomo "najbardziej depresyjnego" dnia w roku

Blue Monday lub January blues zwiastuje rzekomo gorsze samopoczucie związane z początkiem roku i najczęściej działa na zasadzie samosprawdzającej się przepowiedni. Czyli - czujesz się gorzej, bo media wmawiają ci, że tak właśnie w tym czasie czują się ludzie. Dlatego wiele osób, przytłoczonych pseudonaukowymi teoriami, łatwo zapomina o tym, jak piękne i wyjątkowe są styczniowe dni.

Każdy z nas stoi tym samym przed świetną okazją, aby pobawić się w obalanie mitów i udowodnić zwolennikom teorii Arnalla, że Blue Monday nie istnieje, a styczeń jest miesiącem jak każdy inny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)